Franciszek Smuda kategorycznie przed meczem Lech - Dudelange. Tego zupełnie nie zakłada [ROZMOWA SE]

i

Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/SUPER EXPRESS, AKPA, grafika RN

Liga Konferencji Europy

Franciszek Smuda kategorycznie przed meczem Lech - Dudelange. Tego zupełnie nie zakłada [ROZMOWA SE]

2022-08-17 19:53

Lech Poznań jest faworytem jutrzejszego meczu i całej konfrontacji z Dudelange, o awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Innego rozstrzygnięcia jak awans Lecha nie bierze pod uwagę Franciszek Smuda, który z sukcesami prowadził ten klub, dochodząc między innymi do 1/16 finału pucharu UEFA w sezonie 2008/09. - Obecny Lech przy takiej kadrze, wartej miliony, pokazuje zdecydowanie za mało – mówi Smuda.

„Kolejorz” stanie jutro przed szansą zmazania plamy po kilku fatalnych meczach w lidze i pucharach. Rywal w IV rundzie eliminacji LKE jest do pokonania, a były trener Lecha Franciszek Smuda nie bierze pod uwagę innej możliwości, niż awans polskiego zespołu. Zdaniem Smudy, kłopoty Lecha wynikają ze zbyt częstej zmiany trenerów w przeszłości, jak również z szybkiej sprzedaży piłkarzy za granicę. Jego zdaniem polskie kluby myślą głównie o zrobieniu biznesu na zawodnikach, a nie o sukcesach na arenie międzynarodowej.

Super Express: Co pan myślał, patrząc na Lecha męczącego się z półamatorami z Islandii?

Franciszek Smuda: - Mimo tych męczarni wiedziałem, że Lech rozstrzygnie mecz w dogrywce, bo różnica potencjału zespołów była niesamowita. Jednak przez 120 minut to mogła trwać nasza gra z Austrią Wiedeń, gdy eliminowaliśmy ją przed laty, bo to był bardzo klasowy zespół, ale nie z Islandczykami. Nie można nawet porównywać tych drużyn.

Nie mają działu skautingu ani dyrektora sportowego, a zadziwiają w ekstraklasie. Trener Adam Majewski zdradza filozofię budowy drużyny [Rozmowa SE]

- Czemu Lech drepcze w miejscu, a nawet się cofnął .W zasadzie ciągłość zarządzania jest zachowana jeśli władzę po Jacku Rutkowskim przejął syn?

- Lech już dosyć szczęśliwie zdobył mistrzostwo Polski, gdy miał furę szczęścia na finiszu, bo Raków był silniejszy. Gdyby nie zremisował meczu z Cracovią, to byłby mistrzem, ale mniejsza z tym. Lech miał i ma największy potencjał, ale jego gra w tym sezonie jest bardzo szarpana. Dlaczego tak się „mordują” w swojej grze, tego nie wiem. Nie wypowiadam się, żeby nikogo nie skrzywdzić. Problemem nie tylko Lecha, ale innych polskich drużyn, są zmiany trenerów co rok albo częściej. Jeśli mam koncepcję i przygotowuję zespół w okresie zimowym, letnim, to później wiem, co zmienić za rok. Taka kontynuacja musi być, a przykładem jest praca trenera Papszuna w Rakowie. To nie jedyny problem polskich klubów.

- Jaki jest kolejny?

- W biznesie piłkarskim, zwłaszcza w Polsce każdy chce szybko sprzedać piłkarza, nie zwracając uwagi na wyniki swojego klubu, czy chce się osiągnąć sukces. Piłkarz odchodzi, bierze się kasę i następny. Lech sprzedał na przykład obrońcę Puchacza, dla którego wyjazd do Niemiec okazuje się zbyt wczesny. W przeszłości też to przeżyłem - robiłem mistrzostwo Polski i też sprzedawano mi 2-3 najlepszych. Jedynym który tego nie robił, a próbował wzmocnić drużynę przed pucharami był Bogusław Cupiał w Wiśle.

Legenda Lecha przejechała się po Kolejorzu. Wylicza błędy mistrzów Polski, ocena jest druzgocąca [ROZMOWA SE]

- Na piłkarzach Lecha jest duża presja ze strony kibiców, co było widać w meczu z Vikingurem. Piłkarze i trener poradzą sobie z tym?

- Presja będzie zawsze. Odczuwa się ją mniej jeśli ktoś potrafi wziąć pewne rzeczy w trudnych sytuacjach na klatę. Gdy byłem w Lechu czy innych klubach robiłem to, żeby odciążyć piłkarzy. Mówiłem im: Róbcie to, co do was należy, wykonujcie postawione zadania a resztą się nie interesujcie, ja biorę to na siebie.

- Trener John van den Brom ma chyba z tym problem, skoro odmówił wywiadu w telewizji, mimo, że wcześniej się umówił.

- Za mało wiem jak funkcjonuje Lech, żeby się wypowiadać. Na pewno niemądre byłoby zwalnianie trenera po dwóch miesiącach pracy.

- Lech przejdzie Dudelange?

– Przez myśl mi nie przechodzi, że może być inaczej. Jeśli tak by się stało, to można wtedy zgasić światło i zamknąć klub. Wiem, że kiedyś Luksemburczycy wyeliminowali Legię, ale myślę, że Lech, wiedząc o tym, ich nie zlekceważy.

Napastnik Barcelony na sprzedaż. Klub ujawnił, ile chce za kolegę Lewandowskiego

Sonda
Czy Lech Poznań zagra w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze