Kary UEFA dla niedoszłych separatystów. Dziewiątka zapłaci 15 milionów. Trójka wyleci z Ligi Mistrzów?

2021-05-07 23:50 PAP Dariusz Chrabalowski
Aleksander Ceferin - prezydent UEFA
Autor: East News Aleksander Ceferin - prezydent UEFA

15 milionów euro wyniesie łączna kara dla dziewięciu klubów, które podjęły projekt Superligi, ale wycofały się z niego, poddały się karze i przyznały, że pomysł był błędem. Kara dla trzech pozostałych, niepokornych, ma być wyższa, ale federacja UEFA jeszcze jej nie wyjawiła.

Trzy kluby "niepokorne", które nie posypały głów popiołem i oficjalnie nie wycofały się z projektu, będą ukarane przez organy dyscyplinarne UEFA. Zakres sankcji nie jest jeszcze znany, ale jak można się spodziewać, grozi im nawet wykluczenie z Ligi Mistrzów.

Arsenal, Tottenham i Chelsea Londyn, Liverpool, Manchester United i Manchester City oraz AC Milan i Inter Mediolan, a także Atletico Madryt nie wpłacą same wysokich sum do kasy UEFA. Zastosowane zostanie potrącenie 5 procent dochodów, które należą się im z tytułu udziału i osiągnięć w rozgrywkach europejskich. Kwota oceniana jest na 15 mln euro, a ma ona zostać przeznaczona na rzecz dzieci i młodzieży oraz piłkarstwa lokalnego w całej Europie.

Dziewiątka ta przyjęła też zobowiązanie do zapłacenia grzywny 100 milionów euro, jeżeli będzie próbowała uczestniczyć w rozgrywkach podobnych do Superligi.

- Kluby te szybko dostrzegły błąd, jaki chciały popełnić i podjęły działania, aby się wycofać bez szkody dla europejskiej piłki nożnej - powiedział prezes UEFA, Słoweniec Aleksander Ceferin.

Osobno potraktowana zostanie pozostała trójką, która nie wycofała się z projektu Superligi czyli Barcelona, Real Madryt i Juventus Turyn. UEFA zapowiada zastosowanie „wszystkich właściwych środków”. Można się domyślać, iż wśród nich znajduje się wykluczenie z Ligi Mistrzów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze