Iran. Polak aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Miał zbierać próbki ziemi

i

Autor: Shutterstock W Iranie zatrzymano kilku cudzoziemców, w tym Polaka

Niepokojące informacje

26-letni piłkarz skazany na karę śmierci. Przerażające sceny, jego rodzina jest nieustannie zastraszana

2022-12-13 10:19

Choć reprezentacja Iranu z całkiem dobrej strony pokazała się podczas mistrzostw świata w Katarze, zupełnie nie zmieniło to sytuacji panującej w kraju. Wciąż dochodzi tam do licznych protestów anty-rządowych, które zbierają niestety coraz bardziej krwawe żniwo. Ludzie u władzy za wszelką cenę chcą okiełznać tłum, posuwając się do najbardziej bestialskich metod. Wg najnowszych doniesień na egzekucję skazany został 26-letni Amir Nasr-Azadani, będący na co dzień piłkarzem występującym w tamtejszej lidze.

Ogólnokrajowe protesty oraz krwawe ich tłumienie

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że sytuacja panująca od kilku miesięcy w Iranie jest niezwykle trudna. Wszystko zaczęło się jeszcze we wrześniu, gdy doszło do śmierci 22-letniej Kurdyjki – Mahsy Amini. Przypomnijmy, że została ona pobita na śmierć przez tamtejszą policję moralności, gdyż jej ubiór nie był zdaniem służb odpowiedni. Sytuacja zaogniła się w mgnieniu oka, a coraz liczniejsze tłumy wychodził na ulice, protestując przeciwko obecnej władzy. Rządzący robią jednak wszystko, aby stłumić wszelkie głosy niezadowolenia. Nawet jeśli ma to oznaczać krwawe tłumienie protestów…

Były mistrz świata o występie Polski na mundialu. Na to zwrócił uwagę w grze kadry, pochwalił tego gracza

Publiczne egzekucje

Niestety, w ostatnich tygodniach protesty w Iranie zbierają krwawe żniwo. Duża w tym „zasługa” prezydenta Ebrahima Ra’isiego, który w celu zastraszenia protestujących uciekł się do przeprowadzania publicznych egzekucji. Choć jak do tej pory w ten sposób zginęły dwie osoby, ofiar wkrótce może być zdecydowanie więcej. Podobny los może spotkać także Amira Nasr-Azadaniego, który na co dzień jest piłkarzem i występuje w irańskim Iranjavan FC. 26-letni prawy defensor znalazł się „na celowniku” rządzących, a ciążące na nim zarzuty są bardzo poważne.

Dante Stipica przed meczem Chorwacja - Argentyna. To pomaga jego rodakom osiągać sukces, wymienił kluczowe cechy

Nasr-Azadani zostanie stracony?

Okazuje się, że 26-latek został oskarżony o udział w morderstwie jednego z pułkowników wojskowych. Tego czynu miał się rzekomo dopuścić wraz z dwoma innymi osobami. Portal IranWire.com informuje, że rodzina piłkarza była wielokrotnie zastraszana, a w zamian za niewypowiadanie się publicznie na temat całej sprawy obiecano jej, że Nasr-Azadaniemu zostanie zmniejszony wyrok lub zostanie całkowicie uwolniony. To zresztą dość powszechna praktyka stosowana przez tamtejszy rząd.

Polska ambasada wydała niepokojący komunikat. Powiało grozą, wszystko z powodu meczu mistrzostw świata!

Powyższe źródło podkreśla także, że choć piłkarz faktycznie brał udział w protestach i skandował hasła anty-rządowe, nigdy nie znajdował się w obszarze, w którym zabito pułkownika. Nie jest jednak niczym nowym, że w Iranie niespecjalnie przykłada się wagę do prawdy. Wg najnowszych informacji rodzina piłkarza – tak jak zostało przekazane powyżej – musi milczeć i unikać jakichkolwiek medialnych wypowiedzi. W przeciwnym razie nieustannie czuwająca nad nią władza niesubordynację ukarze w najgorszy możliwy sposób – publiczną egzekucją Nasr-Azadaniego. Jak na razie trudno jednak wyrokować, jaki będzie finał całej sprawy.

QUIZ: Dariusz Szpakowski kończy karierę. Ile o nim wiesz?

Pytanie 1 z 13
Który mundial jako pierwszy skomentował Dariusz Szpakowski?
Kibice na plaży w Katarze: Brakuje nam piwa!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze