Mohamed Salah

Autor: fot. AP PHOTO/LASZLO BALOGH Mohamed Salah

Niesamowity wyczyn Mo Salaha. Nikt przed nim tego nie dokonał!

2021-10-25 11:14

Wczorajsze spotkanie Manchesteru United z Liverpoolem zostanie zapamiętane na wiele lat. Goście dali w tym meczu prawdziwy koncert, wygrywając aż 5:0 i deklasując rywali w każdym aspekcie. Prym wiódł w tym Mohamed Salah, który ustrzelił hat-tricka. Jak się okazuje, tym wyczynem Egipcjanin zapisał się na stałe w annałach angielskiej Premier League. Nikt przed nie dokonał bowiem niczego podobnego.

Starcie na Old Trafford, w którym Manchester United podejmował Liverpool zapowiadało się doprawdy ekscytująco. Jego przebieg dobitnie pokazał jednak, który z tych zespołów jest lepszy. Podopieczni Juergena Kloppa nie mieli litości dla rywali i już przed przerwą zaaplikowali im cztery bramki. Strzelanie rozpoczął Naby Keita, a kilkanaście minut później wynik – po składnej akcji – podwyższył Diogo Jota. W końcówce pierwszej odsłony swój koncert rozpoczął Mo Salah. Egipcjanin najpierw wykończył kolejną świetną akcję „The Reds” i trafił do siatki po podaniu Keity, a w doliczonym czasie gry wykorzystał przytomną asystę Joty i precyzyjnym strzałem w krótki róg po raz czwarty tego dnia uciszył Old Trafford.

Po przerwie Salah kontynuował swój koncert. Już w 50. minucie wykorzystał znakomite podanie Jordana Hendersona, w swoim stylu pognał na bramkę de Gei i ładnym, mięciutkim strzałem nie dał hiszpańskiemu golkiperowi szans na skuteczną interwencję. Kiedy w 61. minucie czerwoną kartkę za brutalny atak na nogi Keity zobaczył Paul Pogba wydawało się, że możemy być świadkami historycznego pogromu w „Bitwie o Anglię”. Liverpoolczycy ewidentnie zdjęli jednak nogę z gazu, pilnując pięciobramkowego prowadzenia i nie siląc się już na dobijanie „Czerwonych Diabłów”.

Czy Mohamed Salah jest lepszym zawodnikiem niż Robert Lewandowski?

Mohamed Salah tak czy inaczej może być jednak dumny ze swojego osiągnięcia. Egipcjanin jest bowiem pierwszym piłkarzem w erze Premier League – a zatem od 1992 roku – który w rozgrywkach ligi angielskiej zdołał strzelić Manchesterowi United trzy bramki na Old Trafford. Oprócz 29-latka wyczyn ten udał się jeszcze legendarnemu Brazylijczykowi Ronaldo, który dokonał tego w 2003 roku w barwach Realu Madryt („Czerwone Diabły” wygrały wówczas 4:3). Tamto spotkanie odbyło się jednak w ramach Ligi Mistrzów. Dzięki hat-trickowi na Old Trafford Salah ma już 10 goli w obecnym sezonie Premier League i niejako rzuca tym samym wyzwanie Robertowi Lewandowskiemu w walce o Złotego Buta – nagrody przyznawanej dla najlepszego strzelca danego sezonu.