Robert Lewandowski

i

Autor: AP PHOTO Robert Lewandowski

Transfer Roberta Lewandowskiego wywołał finansową lawinę! Potężna kasa dla polskich klubów, kwoty idą w miliony

2022-07-16 8:20

Transfer Roberta Lewandowskiego z Bayernu do Barcelony zelektryzował piłkarski świat. Reprezentant Polski zmienia klub za 45 milionów euro plus 5 milionów w bonusach. To sprawia, że zarobi nie tylko Bayern, ale też kluby, które dołożyły cegiełkę do piłkarskiego wychowania Lewandowskiego. Pieniądze z tzw. solidarity contribution dla niektórych z klubów będą solidnym zastrzykiem!

Robert Lewandowski piłkarzem Barcelony!

Przy sumie transferu Lewandowskiego, czyli 50 milionów euro, łatwo jest policzyć, na jakie pieniądze mogą nastawiać się byłe zespoły Lewandowskiego. Varsovia, w której zaczynał karierę, otrzyma 1,25% sumy, czyli około 625 tysięcy euro. Delta Warszawa, w której kontynuował karierę, 0,25%, czyli około 125 tysięcy euro. Nawet Legia Warszawa, która przecież łatwo pozbyła się Lewandowskiego, może oczekiwać przelewu – 0,5% całej kwoty, czyli około 250 tys. euro. Po pół miliona euro otrzymają Znicz Pruszków i Lech Poznań (po 1% kwoty), podobne pieniądze zainkasuje Borussia Dortmund, w której grał do 22 roku życia.

Robert Lewandowski podpisze fenomenalny kontrakt z Barceloną. Szczegóły umowy! Takie rzeczy rzadko się zdarzają

Jan Tomaszewski o transferze Lewandowskiego do Barcelony

Transfer Roberta Lewandowskiego wywołał finansową lawinę

Czym jest tzw. „solidarity contribution”? Jest ekwiwalentem w wysokości 5 procent całej kwoty transferu który przekazuje się klubom za wyszkolenie piłkarza między 12. a 23. rokiem życia. Nie każdy dostanie jednak tyle samo. Najmniej wypłaca się za trenowanie piłkarza w wieku 12-15 lat (0,25 proc. za rok), a w wieku 16-23 jest to 0,5 proc. Chodzi o to, by zachęcić kluby do wychowywania młodych piłkarzy, bo potem można na nich grubo zarobić. Szczególnie ważne jest to dla małych klubów, którym taki zastrzyk finansowy może załatwić roczny (albo więcej) budżet.

Wiadomo, kiedy Lewandowski zadebiutuje w LaLiga! Ostatni mecz Barcelony z tym rywalem był szokiem, prawdziwy horror

Sonda
Jak oceniasz zachowanie Bayernu w stosunku do Lewandowskiego?
Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze