El. Euro U-21: Polska liderem po zwycięstwie nad Litwą. Kownacki bohaterem!

2018-03-27 22:05

W szóstej kolejce eliminacji do mistrzostw Europy U-21 w 2019 roku reprezentacja Polski mierzyła się w Lublinie z Litwą. Choć była zdecydowanym faworytem, to bardzo długo się męczyła z twardo broniącym rywalem. Ale na kilkanaście minut przed końcem wreszcie udało się złamać defensywę gości. Zrobił to Dawid Kownacki, który tym samym zapewnił biało-czerwonym zwycięstwo i pozycję lidera kwalifikacyjnej grupy 3.

Patrząc w tabelę grupy 3. kwalifikacji do przyszłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy wydawało się, że Polacy nie powinni mieć z Litwą najmniejszych problemów. Przede wszystkim wtorkowi rywale biało-czerwonych przegrali cztery poprzednie spotkania i zajmowali ostatnie miejsce, a w pierwszym starciu obu drużyn podopieczni Czesława Michniewicza wygrali na wyjeździe 2:0. Na papierze wszystko przemawiało więc na korzyść naszej drużyny.

Ale rywale nie zamierzali tanio sprzedawać skóry i postawili Polakom naprawdę bardzo twarde warunki. Przede wszystkim niezwykle skutecznie się bronili - choć momentami wyglądało to nieco rozpaczliwie, to jednak biało-czerwoni nie potrafili złamać tej defensywy. Nie do końca mieli pomysł na stwarzanie okazji pod litewską bramką, a najwięcej zagrożenia było po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów i... uderzeniach środkowych obrońców Górnika Zabrze, czyli Mateusza Wieteski i Pawła Bochniewicza.

Pierwsza połowa była w wykonaniu naszego zespołu mocno rozczarowująca, ale nadzieja na zwycięstwo wciąż pozostawała. Szczególnie, że na Litwie scenariusz był podobny, a zwycięstwo udało się wywalczyć dopiero po przerwie. Poza tym nikogo nie trzeba było przekonywać, że trzy punkty są kluczowe, bo tego samego dnia lider naszej grupy - Dania - niespodziewanie zremisował z Gruzją i nadarzyła się niepowtarzalna okazja, by zmienić go na prowadzeniu. Czesław Michniewicz zdawał sobie z tego sprawę, bo w drugiej połowie dokonał trzech świetnych zmian. I to był strzał w "dziesiątkę".

Najpierw wpuścił na boisko Konrada Michalaka. Skrzydłowy Wisły Płock szalał na prawym skrzydle raz po raz rozrywając obronę rywali, ale jedyny gol tego spotkania padł po akcji dwóch innych rezerwowych - Karola Świderskiego i Kamila Jóźwiaka. Ten drugi posłał znakomite prostopadłe podanie do Dawida Kownackiego, a kapitan "młodzieżówki" pokazał, że nieprzypadkowo trafił latem do Sampdorii Genua. W sytuacji sam na sam nie dał szans bramkarzowi i trafił do siatki. Tym samym zapewnił naszej drużynie trzy punkty i pozycję lidera w grupie. Choć biało-czerwoni mocno się męczyli, to wydaje się, że wygrali zasłużenie. Bo Litwini nie oddali ANI JEDNEGO strzału na bramkę Kamila Grabary!

Nasza kadra U-21 pozostaje niepokonana w tych eliminacjach (cztery zwycięstwa i dwa remisy), a teraz dodatkowo zajmują pole position w walce o przyszłoroczne mistrzostwa Europy. I oby na nie awansowała!

WYNIKI SE.PL - Sprawdź wyniki wszystkich interesujących cię spotkań.

POLSKA - LITWA 1:0 (0:0)

Bramki: Dawid Kownacki 78

Żółte kartki: Sebastian Szymański, Dawid Kownacki - Rimvydas Sadauskas, Eligijus Jankauskas, Marius Adamonis, Domantas Simkus

Polska: Grabara - Bartosz (46. Michalak), Wieteska, Bochniewicz, Pestka - Piotrowski, Dziczek, Jagiełło (63. Świderski) - Szymański (68. Jóźwiak), Kownacki, Kapustka

Litwa: Adamonis – Raudonius, Levsin, Sveikauskas, Simkus, Jankauskas, Putrius (73. Rakauskas), Dubickas (60. Megelaitis), Matulevicius, Sadauskas, Baniulis (86. Ruzgis)