„Niepotrzebna i niezręczna sytuacja” - Zdzisław Kręcina zabrał głos w sprawie Gabriela Słoniny

2022-05-26 16:52
Zdzisław Kręcina
Autor: Przemysław Szyszka/Super Express

Gabriel Słonina miał być jednym z trzech absolutnych debiutantów na zgrupowaniu reprezentacji Polski przed czerwcowymi meczami Ligi Narodów z Walią, Belgią i Holandią. Nastolatek z Chicago Fire był jednym z pięciu bramkarzy, którym Czesław Michniewicz wysłał powołania i lotnicze bilety do Warszawy. Już wiadomo, że Słonina zdecydował się jednak reprezentować USA, co skomentować postanowił Zdzisław Kręcina. Co powiedział legendarny sekretarz PZPN?

Selekcjoner Biało-czerwonych kilka tygodni wcześniej osobiście wybrał się za ocean, by Słoninę – mającego polskie korzenie – namawiać do gry z orzełkiem na piersi. Choć po powrocie licznej delegacji unikano jak ognia konkretnych deklaracji dotyczących spotkania i opinii samego bramkarza, ostatecznie zdecydowano się umieścić jego nazwisko na liście zawodników powołanych na spotkania Ligi Narodów. Słonina miał na zgrupowaniu stanowić rywala dla Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Skorupskiego, Bartłomieja Drągowskiego i Kamila Grabary. Kilka dni po ogłoszeniu reprezentacyjnych nominacji grający w MLS golkiper ogłosił jednak w mediach społecznościowych swą rezygnację z gry dla Biało-czerwonych. „Jestem wdzięczny za możliwość gry w Polsce. (…) Ameryka jednak jest dla mnie domem i to właśnie ją będę reprezentował” - napisał Gabriel Słonina w oświadczeniu opublikowanym w social mediach.

Kibice reprezentacji Polski nie mogą spać spokojnie przed MŚ 2022. Fatalna wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba

Kibice w Polsce po opublikowaniu przez piłkarza powyższego oświadczenia bardzo się podzielili. Nie brakowało komentarzy krytykujących zawodnika za odrzucenie zaproszenia, ale wielu kibiców – biorących pod uwagę dotychczasowy życiorys nastolatka, związany wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi – wyrażało zrozumienie dla jego postawy. Również Zbigniew Boniek przypomniał, że nie po raz pierwszy Słonina tak jasno określił swe stanowisko. „Już był dwa razy powoływany. Zawsze odmawiał” - napisał były prezes PZPN na Twitterze.

Fani zauważali jednak, że cała sytuacja jest swego rodzaju wizerunkową porażką związku. „Głupków zrobili z siebie panowie” - takich ocen też nie brakowało w komentarzach. W świat poszedł bowiem najpierw komunikat o powołaniu zawodnika, co zdawało się świadczyć o porozumieniu między nim a federacją, później zaś – odmowa przyjazdu przez bramkarza.

- Jak już specjalna delegacja – z selekcjonerem na czele - do niego za ocean poleciała, trzeba było sobie „zabezpieczyć tyły”. Ot, wziąć odręczną pisemną deklarację w stylu: „Ja, Gabriel Słonina, oświadczam, że w przypadku otrzymania powołania do reprezentacji wyrażam chęć reprezentowania barw Polski” - komentuje wydarzenia Zdzisław Kręcina.

Został mistrzem Polski, a teraz ma nowe wyzwanie. Tak najlepszy młodzieżowiec ekstraklasy mówi o wyjeździe do Niemiec

Były sekretarz generalny PZPN za swojej związkowej kadencji spotkał się z wieloma podobnymi sprawami. Mowa o epoce, w której załatwiano paszporty i obywatelstwo polskie między innymi dla Ludovica Obraniaka, Sebastiana Boenischa czy Damiena Perquisa. - Zagrali dla nas tylko dlatego, że nie miali szans, by znaleźć się w reprezentacji Niemiec czy Francji – mówi. W przypadku Słoniny, kaperowanego również przez działaczy federacji amerykańskiej, tak naprawdę trudno było przewidzieć ostateczną reakcję samego piłkarza. - Wszystkim wydawało się, że już chłopaka mamy, a on postąpił po swojemu. Miał do tego prawo oczywiście, ale wyszła trochę niepotrzebna i niezręczna sytuacja. A ze wspomnianym oświadczeniem w sejfie PZPN sprawa wyglądałaby nieco inaczej. Czesiek Michniewicz byłby górą: „Panowie, proszę iść do sekretariatu pana prezesa Kuleszy. Tam jest zdeponowane pismo z deklaracją bramkarza” - tłumaczy swój punkt widzenia Kręcina.

W Dniu Mamy złożył życzenia wszystkim... ojcom. Kandydat do bramki Biało-czerwonych znów bryluje w social mediach

Sonda
Kto powinien być pierwszym bramkarzem reprezentacji Polski?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze