Tokio, igrzyska olimpijskie

i

Autor: AP

Antysemicki skandal na Tokio 2020. Huczy o tym cały świat

2021-07-25 9:34

Igrzyska olimpijskie to moment, w którym najważniejszą rolę odgrywają wartości sportowe, a wszystko inne powinno przestać się liczyć. Niestety nawet na takiej imprezie zdarzają się skandale polityczne. Teraz cały świat huczy o decyzji algierskiego judoki, który wycofał się z rywalizacji, gdy po losowaniu trafił na izraelskiego zawodnika.

Od starożytności igrzyska olimpijskie są okresem, gdzie oprócz sportu wszystkie inne sprawy schodzą na plan dalszy. Wówczas przerywano nawet wojny, aby rywalizacja mogła odbyć się bez przeszkód. W czasach nowożytnych nie brakuje jednak sytuacji, w których polityka i dyplomacja, a w zasadzie jej brak, miały wpływ na przebieg igrzysk olimpijskich.

Tokio 2020: Ohydny atak na Kubiaka i spółkę. Słowa, od których robi się niedobrze

Antysemicki skandal. Zawodnik przekroczył granice

Również podczas rywalizacji w Tokio nie zabrakło niestety politycznych wątków i to w najgorszym możliwym wydaniu. Judoka z Algierii Fethi Nourine wywołał ogromny skandal swoim zachowaniem. Zawodnik wolał się wycofać z olimpijskiej rywalizacji, niż walczyć przeciwko zawodnikowi z Izraela. Trener Algierczyka powiedział, że nie mieli szczęścia w losowaniu, co jedynie dolewa oliwy do ognia.

Tokio 2020: Linette świadkiem dramatycznych scen. Chwile grozy

Fethi Nourine w przeszłości znany był z głoszenia antysemickich haseł i podkreślał swoje polityczne wsparcie dla Palestyny, która od lat skonfliktowana jest z Izraelem. Co więcej, to nie pierwszy raz gdy Nourine zrezygnował ze startu, gdy trafił na Tohara Butbula, z którym miał się zmierzyć na igrzyskach.

Ryszard Bosek komentuje mecz Polska – Iran: Po pierwszym secie zaczął się dramat

Poważne problemy zawodnika po skandalu. Poniesie konsekwencje?

Podobna sytuacja miała miejsce w 2019 roku na mistrzostwach świata. Dużo mówi się o tym, że reprezentant Algierii może ponieść surowe konsekwencje swojego zachowania. Na jego wycofanie się z igrzysk ze względów politycznych zareagował MKOl. "Bild" informuje, że Nourine może zostać dożywotnio wykluczony z igrzysk olimpijskich.

QUIZ. Co wiesz na temat igrzysk olimpijskich?

Pytanie 1 z 10
Kto był głównym inicjatorem igrzysk olimpijskich w dobie nowożytnej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze