Tokio, igrzyska olimpijskie

i

Autor: AP

Tokio sparaliżowane przez ceremonię otwarcia. Ludzie uciekają, wielkie problemy

2021-07-23 12:33

Tokio stało się światową stolicą sportu. Mieszkańcy stolicy Japonii długo nie chcieli igrzysk olimpijskich w swoim mieście, ale teraz stanęli przed faktem dokonanym. Impreza ruszyła, a ceremonia otwarcia wydłużyła weekend mieszkańcom. Zatkane skrzyżowania w Tokio i 40-kilometrowy korek na drodze ekspresowej poza miastem - w takich warunkach mieszkańcy stolicy wyjeżdżali w czwartek na długi weekend.

W Tokio obowiązuje obecnie stan wyjątkowy z powodu pandemii Covid-19, a eksperci wyrażali obawy o możliwy wzrost liczby infekcji w związku z Igrzyskami. Wielu mieszkańców stara się opuścić stolicę na czas zawodów, a w mediach społecznościowych krąży hasło „Gorin sokai”, czyli „olimpijska ewakuacja” – podał w piątek dziennik „Mainichi Shimbun”.

 Według Japońskiego Centrum Informacji o Ruchu Drogowym korek na drodze ekspresowej Chuo miał 40 kilometrów i kończył się dopiero przy granicy prefektur Tokio i Kanagawa. 37-kilometrowy zator odnotowano natomiast na drodze ekspresowej Tomei, również wychodzącej z Tokio.

Maria Andrejczyk przed Tokio 2020: Jestem gotowa na najgorsze, oczekuję najlepszego

Niektóre wjazdy na metropolitarną drogę ekspresową pozostają zamknięte od 19 lipca, by ułatwić przemieszczanie się olimpijczyków i ich ekip. Opłaty drogowe podwyższono również o tysiąc jenów (ok. 9 USD) w godz. 6-22 – podał „Mainichi Shimbun”.

Najnowsze