Daria Pikulik

Autor: Cyfrasport Daria Pikulik

IO Paryż 2024 klasyfikacja medalowa

Paryż 2024: Tyle medali zdobyli reprezentanci Polski. Dziękujemy za wielkie emocje, nie brakowało niespodzianek!

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 dostarczyły wielu emocji kibicom reprezentacji Polski. Nie brakowało wielkich zaskoczeń i walki do samego końca. Polacy zdobyli ostatecznie 10 medali i wynik ten jest z pewnością poniżej wielu oczekiwań, choć nie brakowało pozytywnych zaskoczeń i historycznych dokonań naszych rodaków. Sprawdź, które miejsce Polacy zajęli w klasyfikacji medalowej i jaki kraj ją ostatecznie wygrał.

IO Paryż 2024 klasyfikacja medalowa 11.08. Które miejsce zajmują Polacy?

Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza czterolecia. Te w Paryżu są niezwykle ważne także dla Polaków – siatkarze chcą w końcu przełamać klątwę ćwierćfinału, być może będą to ostatnie igrzyska dla legendarnej Anity Włodarczyk, a Iga Świątek grała na kortach, gdzie wygrała trzy ostatnie turnieje Rolanda Garrosa z rzędu. Wyliczono, że Polacy mają szansę na kilkanaście medali, choć odbyło się to jeszcze przed kontuzją Huberta Hurkacza, która zabrała nam aż trzy szanse – w singlu mężczyzn, w deblu oraz mikście. Jak zwykle szanse to jedno, a rzeczywistość co innego, co pokazały nawet poprzednie igrzyska – niektórzy faworyci nie dają rady spełnić oczekiwań, jak siatkarze, a z drugiej strony pojawia się ktoś taki jak Dawid Tomala, który zdobył sensacyjne złoto w chodzie na 50 km.

Bartosz Kurek o igrzyskach w Paryżu

15. dzień igrzysk Paryż 2024: Klasyfikacja medalowa

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 rozpoczęły się oficjalnie w piątek, 26 lipca, a już dzień później odbyło się wiele finałów. W nich Polacy nie mieli wiele szczęścia i nie zdołali zdobyć żadnego medalu. To zmieniło się już w niedzielę, 28 lipca, gdy na starcie w finałowym biegu w kajakarstwie górskim w slalomie K-1 kobiet stanęła Klaudia Zwolińska. Nasza zawodniczka popłynęła bardzo dobrze i sięgnęła po srebrny medal!

Polski dorobek poprawiali m.in.: szpadzistki, wioślarze, Iga Świątek czy Aleksandra Kałucka, którzy zdobywali brązowe medale. Na pierwsze złoto musieliśmy czekać do startu Aleksandry Mirosław we wspinaczce na czas i wszystko wskazuje na to, że będzie to jedyny złoty krążek w naszym dorobku! Szansę na złoto mieli jeszcze siatkarze, Maria Andrejczyk oraz Julia Szeremeta, jednak siatkarze oraz nasza pięściarka przegrali swoje finały, zdobywając dwa srebrne medale. Nieoczekiwanie, ostatniego dnia Igrzysk Olimpijskich, swój medal zdobyła Daria Pikulik i był to dziesiąty i ostatni krążek dla reprezentacji.

Co ciekawe, klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Stanów Zjednoczonych, a udało się to dzięki... ostatnim zmaganiom w całych igrzyskach! USA wygrało ostatni mecz w koszykówce kobiet przeciwko Francji, zdobyło swój 40. złoty medal i zrównało się w tej liczbie z Chinami, ale jako że zdobyli zdecydowanie więcej srebrnych medali, to wyprzedzili reprezentację Państwa Środka! Trzecie miejsce, dość niespodziewanie, zajęła Japonia z 20 złotymi medalami. Gospodarze natomiast zajęli wysokie, 5. miejsce z 16 złotami. Niżej pierwsza dziesiątka klasyfikacji medalowej, w której Polska zajęła 42. miejsce. Pełna tabela klasyfikacji medalowej po zakończeniu IO Paryż 2024 >>> KLIKNIJ <<<