Kto dostanie Złotą Piłkę? Oszukają Lewandowskiego? Jaka jest prawda? [SONDA]

2019-12-02 14:30 DaO
Robert Lewandowski, Bayern Monachium
Autor: AP Robert Lewandowski

Oczy wielu kibiców piłki nożnej w poniedziałkowy wieczór będą zwrócone w stronę Paryża, gdzie odbędzie się gala Złotej Piłki 2019. Jednym z nominowanych do tej prestiżowej nagrody jest Robert Lewandowski. Wiele wskazuje jednak na to, że Polak ponownie będzie musiał obejść się smakiem, choć ma za sobą świetne występy zarówno w Bayernie Monachium, jak i reprezentacji Polski.

Rok rocznie od 1956 roku jeden z piłkarzy może cieszyć się mianem najlepszego zawodnika na świecie. Dzieje się tak za sprawą plebiscytu organizowanego przez "France Football". Złota Piłka stała się nagrodą prestiżową i jest marzeniem wielu piłkarzy, ale w ostatnich latach nie brakuje kontrowersji co do zwycięzców. Od 2008 roku do ubiegłego roku nagroda trafiała w ręce albo Cristiano Ronaldo, albo Leo Messiego.

Nie ma wątpliwości, że obaj są niedoścignieni w sukcesach i rekordach. W poszczególnych sezonach nie zawsze jednak byli w najlepszej formie i nagrodzenie ich Złotą Piłką budziło kontrowersje. Portugalsko-argentyńską hegemonię przełamał w ubiegłym roku Luka Modrić, który wraz reprezentacją Chorwacji został wicemistrzem świata. Wiele wskazuje na to, że w tym roku na pierwsze miejsce wróci Messi.

Takie doniesienia zdominowały hiszpańskie media. I nie ma wątpliwości, że znów będzie to kontrowersyjny wybór, bo Argentyńczyk w mijającym roku nie wygrał z zespołem niczego wielkiego. Wyboru dokonują dziennikarze z całego świata i ich spojrzenie na osiągnięcia nie zawsze pokrywają się z faktycznym stanem posiadania przez piłkarzy. Bo gdyby brać pod uwagę wpływ zawodnika na całą drużynę, Lewandowski od kilku lat powinien być w czołówce plebiscytu.

A tak nie jest. Najwyższe miejsce to 4. w 2015 roku. A przecież od wielu sezonów Polak jest najlepszym zawodnikiem Bayernu Monachium. Potwierdzają to statystyki w obecnym roku. Lewy strzelił już 54 bramki, podczas gdy Messi ma ich na koncie 47, a Ronaldo 34. Częstym argumentem jest, że o Złotej Piłce decydują nie tylko osiągnięcia indywidualne, ale przede wszystkim drużynowe.

Pod tym względem cała trójka jest właściwie na tym samym poziomie, bo i Messi i Ronaldo i Lewandowski nie wygrali w 2019 niczego oprócz krajowych pucharów. Pod tym względem wyróżnia się jednak "Lewy", który zgarnął i mistrzostwo i puchar Niemiec. Dlatego wyższe miejsce dla Messiego i Ronaldo w plebiscycie będzie budziło poważne wątpliwości. Nie bez zasadne stają się zarzuty, że Złota Piłka to plebiscyt przede wszystkim popularności, a nie faktycznych osiągnięć.