Robert Lewandowski

Autor: AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER Robert Lewandowski

Robert Lewandowski o krok od zdetronizowania Messiego! Polak goni za Złotym Butem

2019-12-19 15:32

Polska maszyna idzie jak burza! Robert Lewandowski (31 l.) strzelił gola w zwycięskim meczu z Bayernu z Freiburgiem (3:1) i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacjach strzeleckich. Jest o krok od zostania najskuteczniejszym piłkarzem 2019 roku (54 gole), prowadzi też w klasyfikacji Złotego Buta (38 punktów).

Oba rankingi często są mylone. Europejski Złoty But to klasyfikacja strzelców za sezon, więc ta rywalizacja jest dopiero w połowie. Aby uniknąć zwycięstw zawodników z egzotycznych lig, wprowadzono system współczynników. Piłkarze z pięciu najsilniejszych lig UEFA (hiszpańska, angielska, niemiecka, włoska, francuska) mają współczynnik 2, czyli liczba ich bramek na potrzeby rankingu jest podwajana. W ligach od miejsca 6 do 21 współczynnik jest na poziomie 1,5, a pozostałe od 22 miejsca – 1.

Lewandowski w tym sezonie ligowym strzelił 19 goli, w związku z czym ma 38 punktów. Tuż za nim jest Timo Werner z Lipska (36 pkt), który ściga Polaka w klasyfikacji strzelców Bundesligi (18 goli). „Lewy” ma szansę zostać pierwszym Polakiem, który zdobył Złoty But. Jeśli wygra, przerwie hegemonię Leo Messiego, Cristiano Ronaldo i Luisa Suareza, którzy zgarniali Złoty But nieprzerwanie od sezonu 2009/10.

Zupełnie innym rankingiem jest lista strzelców 2019 roku (wszystkie rozgrywki). Rywalizacja ta zakończy się za kilka dni, a już w ten weekend będzie wiadomo, kto wygrał. Wiele wskazuje na to, że będzie to Lewandowski, który strzelił 54 gole i ma 5 trafień przewagi nad Messim. Obaj ostatnie mecze w tym roku grają w sobotę (Bayern z Wolfsburgiem, a Barcelona z Alaves).