Edson: Legii i żurku nie da się zapomnieć, Polska to były dla mnie piękne chwile

2020-03-18 22:18
Edson
Autor: archiwum se.pl

Był jednym z najlepszych Brazylijczyków w historii Legii. Edson (43 l.), który na Łazienkowską trafił wraz Rogerem Guerreiro, pomógł zdobyć mistrzostwo Polski i Puchar Polski, przez co na stałe zapisał się w pamięci kibiców tego klubu. Dziś Edson jest trenerem w Brazylii, ale o Łazienkowskiej nie zapomina. Ba, ma nawet plan – umieścić w Legii swojego syna, Luisa Guilherme (18 l.), który jest na początku kariery. Super Express rozmawiał przed chwilą z Edsonem. To sentymentalna polsko-brazylijsko-kulinarna podróż.

Super Express: - Kibice Legii pytają od czasu do czasu co słychać u Edsona. Przekazuję pytanie…
Edson Luiz da Silva: - U mnie wszystko dobrze. Jestem od kilku lat trenerem, najpierw pracowałem jako asystent, a teraz jestem pierwszym szkoleniowcem w zespole Gremio Anapolis, którego właścicielem jest portugalski biznesmen. Jestem na początku trenerskiej drogi, ale chciałbym, aby prowadzone przeze mnie zespoły grały po prostu ładną piłkę. Dlatego lubię podpatrywać tych największych: Real, Barcelonę, Manchester City, Liverpool. I stojących za tymi drużynami szkoleniowców.

- Kibice Legii wspominają cię bardzo dobrze. A ty jak wspominasz Legię?
- Super, po prostu super. Grałem w kilku krajach, przy różnych publikach, jak choćby Olympique Marsylia, czy liga portugalska - Sporting Lizbona czy Leira, ale Legia i jej kibice zawsze będą mieli wyjątkowe miejsce w moim sercu. Tu, w sensie w Legii, nie ma obojętności i ty jako piłkarz to czujesz. Te uczucia są baaardzo gorące.

- Najbardziej wyjątkowy moment w Legii?
- Legii nie zapomnę nigdy z jednego powodu: dała mi jako piłkarzowi możliwość walki o najwyższe trofea. A to jest bezcenne. Mistrzostwo Polski, puchar… Niezapomniane chwile.

Roger Guerreiro
Autor: Tomasz Radzik

- Byłeś obrońcą, ale bramki też potrafiłeś strzelać. W Ekstraklasie zaliczyłeś dla Legii 10 goli. Który najbardziej utkwił ci w pamięci?
- Wszystkie! Nie wartościuję żadnego, każdy sprawił mi mnóstwo radości, zwłaszcza, gdy pomagał drużynie.

- Trochę czasu od twojej gry w Legii minęło. Pamiętasz jeszcze polskie słowa?
- „Żurek to najlepsza zupa na świecie. Poproszę żurek” - to mogę wypowiedzieć po polsku w nocy, o północy (śmiech).

- Przy okazji załatwiliśmy kolejne klasyczne pytanie, czyli czego z Polski ci brakuje najbardziej?
- Dokładnie tak! Cóż mogło być piękniejszego niż iść na Stare Miasto, usiąść w fajnej knajpie i zamówić żurek? Piękne miejsce, piękne czasy. Uwielbiałem Stare Miasto i spacery po nim… To było moje ulubione miejsce w Warszawie. Do dziś mam stamtąd mnóstwo wspomnień, ale i wyjątkowych zdjęć.

- Wiem, że jesteś w stałym kontakcie z Rogerem, ale poza nim masz z kimś jeszcze kontakt jeśli chodzi o starą Legię?

- Z Jankiem Muchą. Rozmowy z nim sprawiają, że sięgam po najgłębsze rezerwy w pamięci jeśli chodzi o język polski (śmiech).

Luis Guilherme, syn Edsona (z lewej)
Autor: Archiwum Edsona Luis Guilherme, syn Edsona (z lewej)

- A propos Rogera. Powiedział mi wczoraj, że macie taki plan – marzenie, aby twój syn trafił do Legii…
- Tak, wielokrotnie o tym rozmawialiśmy. Byłoby cudownie. Luis Guilherme ma 18 lat teraz, jest bardzo obiecującym środkowym obrońcą, gra w klubie Retro FC Mineiro. Wierzę, że przed nim wielka kariera.

- Przypomina kogoś stylem gry, w sensie swojej pozycji?
- Thiago Silvę, Marquinhosa… Jest szybki, dobrze odbiera piłkę, ma naprawdę duże umiejętności. Jakiś czas temu był w portugalskim Famalicao, ale potem wrócił do Brazylii..

- Gdyby Legia była zainteresowana, to wiadomo na jakich zasadach można by go pozyskać?
- On marzy o grze w Europie, a Warszawę pamięta, bo mieszkał w niej parę lat jako dziecko. Myślę, że można by rozmawiać o wypożyczeniu z opcją wykupu. Byłoby super, gdyby któregoś dnia udało się to zrealizować.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze