Problemy Wisły Kraków znane były od dawna, ale chyba mało kto spodziewał się, że zakończą się one spadkiem z PKO BP Ekstraklasy. Gdy latem do klubu przychodził Adrian Gula wydawało się, że zespół z Krakowa stać przynajmniej na bezpieczne miejsce w środku tabeli. Drużyna pod wodzą Słowaka spisywała się jednak słabo, za co utratą posady przypłacił sam szkoleniowiec. Zatrudnienie Jerzego Brzęczka nie przyniosło jednak spodziewanego przełomu – „Biała Gwiazda” podczas dotychczasowej kadencji byłego selekcjonera reprezentacji Polski wygrała zaledwie 1 z 13 meczów we wszystkich rozgrywkach. Dzieła zniszczenia dopełniła niedzielna, wyjazdowa porażka z Radomiakiem Radom. Choć Wiślacy prowadzili na Mazowszu już 2:0, dali sobie wbić 4 gole i ostatecznie ulegli 2:4, tracąc jakiekolwiek nadzieje na utrzymanie. Wisła Kraków po 26 latach opuszcza zatem najwyższą klasę rozgrywkową.
Młodsi kibice Wisły z pewnością tego nie pamiętają, ale starsi fani z pewnością mają jeszcze przed oczami poprzedni spadek krakowskiego klubu, który miał miejsce w sezonie 1993/1994. Wtedy także ekstraklasa (wówczas nazywana I ligą) liczyła sobie 18 zespołów, z ligi spadały jednak aż cztery. Co ciekawe, obowiązywał jeszcze stary system punktacji – zwycięstwo dawało 2 pkt, remis – 1, porażka – 0. Wtedy nie było jednak wątpliwości, kto opuści najwyższy poziom rozgrywkowy. Ostatnie cztery zespoły w ligowej stawce zdecydowanie odstawały od reszty i zasłużenie pożegnały się z I ligą. Wśród nich była także krakowska Wisła.
Listen to "SuperSport" on Spreaker.Co ciekawe, zespół ze stolicy Małopolski wygrał wówczas jeszcze mniej meczów niż ma to miejsce w przypadku obecnej Wisły. W sezonie 1993/1994 „Biała Gwiazda” zaledwie sześciokrotnie schodziła z boiska zwycięska, obecna drużyna na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek ma w swoim dorobku już siedem kompletów punktów. Oprócz sześciu wygranych klub z Reymonta zanotował również 13 remisów oraz aż 15 porażek, co całościowo dało dorobek 22 punktów. Choć Wisła zajęła piętnaste, pierwsze zagrożone spadkiem miejsce, jej strata do wyprzedzającej ją Warty Poznań wynosiła aż 8 punktów. Oprócz krakowskiej drużyny ligę niżej spadły również Polonia Warszawa (19 pkt), Siarka Tarnobrzeg (19 pkt) oraz Zawisza Bydgoszcz (17 pkt). Wówczas krakowska Wisła powróciła na najwyższy poziom rozgrywkowy zaledwie po dwóch sezonach – w 1996 roku. Jak będzie tym razem?