Koronawirus: Co z Euro, Ligą Mistrzów, ligami krajowymi? Wszystkie decyzje UEFA w jednym miejscu!

2020-03-17 16:53 PO
Robert Lewandowski, reprezentacja Polski
Autor: Tomasz Radzik Robert Lewandowski podczas meczu reprezentacji Polski

Potwierdziło się, to na co zanosiło się od kilku dni - Euro 2020 od dzisiaj nosi nazwę Euro 2021. UEFA postanowiła przełożyć mistrzostwa Europy o rok, by sparaliżowane przez koronawirusa rozgrywki ligowe i europejskie mogły być dokończone. Prowadzona przez Jerzego Brzęczka reprezentacja Polski wystartuje w ME, które potrwają od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku.

Jeszcze 10 marca UEFA wydała oświadczenie, że Euro 2020 odbędzie się w terminie i rozpocznie w Rzymie (który jest dziś epicentrum pandemii koronawirusa). Wówczas wydawało się jeszcze, że rozgrywki ligowe będą kontynuowane, choć bez udziału kibiców. Tydzień później sytuacja się odwróciła. Z dnia na dzień przybywa zarażonych na koronawirusa, sytuacja stała się na tyle dramatyczna, że przed weekendem zawieszono większość europejskich lig, z Champions League włącznie.

Przełożono również Copa America

Coraz więcej wskazywało na to, że podobny los czeka mistrzostwa Europy. Po pierwsze nie wiadomo, czy w czerwcu koronawirus ustąpi, a po drugie, nawet jeśli pandemii już nie będzie, to kiedyś trzeba dokończyć ligi. Czerwcowe Euro stało temu na przeszkodzie. We wtorek odbyła się wideokonferencja z udziałem władz kontynentalnego futbolu, 55 narodowych federacji, a także przedstawicieli lig, klubów i zawodników, podczas którego UEFA ogłosiła decyzję o przełożeniu czempionatu.

Mistrzostwa Europy przełożone na 2021 rok

Turniej Euro 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021). Pierwotnie miał odbyć się od 12 czerwca do 12 lipca 2020. Zaplanowane na marzec 2020 mecze towarzyskie (w tym Polska – Finlandia i Polska - Ukraina) oraz baraże do turnieju Euro zostaną przełożone na czerwiec 2020. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie. W czerwcu i lipcu 2021 miały odbyć się finały Ligi Narodów, Euro U21, Euro kobiet, ale zostaną rozegrane w innym terminie. Kluby muszą zwolnić swoich zawodników na mecze reprezentacji rozgrywane w nowych terminach.

Krzysztof Piątek w kwarantannie! Jego kolega z Herthy Berlin ma koronawirusa

Finał Ligi Mistrzów czerwcu 2020

Szalejące na świecie chińskie paskudztwo sparaliżowało również rozgrywki w europejskich pucharach. Nie dokończono nawet 1/8 finału Ligi Mistrzów (w tym tygodniu miały odbyć się mecze Man City – Real i Juventus – Lyon, a w następnym Barcelona – Napoli i Bayern – Chelsea). Spotkania te zostały przełożone na bliżej nieznany termin, przesunięte będą też, co oczywiste, ćwierćfinały. Mecze mogą być rozgrywane nawet w weekendy. UEFA ogłosiła, że finał Ligi Mistrzów (Stambuł) zostanie przełożony z 30 maja na 27 czerwca 2020, a finał Ligi Europy (Gdańsk) – z 27 maja na 24 czerwca 2020. O ile oczywiście sytuacja na to pozwoli...

Rozgrywki krajowe zawieszone

Najbliższe kolejki ligowe w większości europejskich lig (w tym polskiej) zostały wstrzymane. Jeśli sytuacja z koronawirusem się uspokoi, mają zostać podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały zakończone do 30 czerwca 2020 roku. To ważne ze względu na fakt, że tego dnia kończą się kontrakty wielu z piłkarzy. Ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia. Problemem jest rozgrywanie rund kwalifikacyjnych do europejskich pucharów w sezonie 2020/21. Terminy zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.