Wioślarska czwórka podwójna

i

Autor: Artur Hojny Od lewej: "noskowa" Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, szlakowa Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko

Agnieszka Kobus-Zawojska, medalistka z Rio w czwórce podwójnej: - Medal to cel minimum

2021-07-21 11:59

Olimpijski start rozpoczną kilka godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk w Tokio. Agnieszka Kobus-Zawojska (31 l.) i jej koleżanki z wioślarskiej czwórki podwójnej walczyć będą o upragniony sukces. To może być pierwsza realna szansa na polski medal (finał 27 lipca).

Dwie z nich już mają w dorobku olimpijskie laury. Agnieszka Kobus-Zawojska i Maria Springwald-Sajdak wywalczyły brązowy medal w Rio 2016. Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko znalazły się w tej osadzie później. Ten kwartet wywalczył złoto MŚ 2018 i srebro 2019. Kontuzje i choroba Covid-19 spowodowały słabsze wyniki w ostatnich dwóch latach.

„Super Express” - Czym oprócz składu różni się osada 2021 od tej z Rio?

- Wtedy jechałyśmy na igrzyska trochę jak w nieznane. Medal był zaskoczeniem. Same siebie zadziwiłyśmy - wspomina Kobus-Zawojska, tzw. noskową osady (siedzi na „nosie” łodzi mając partnerki przed oczami i pierwsza mija metę). - Teraz wiemy, na co nas stać i to, że mozemy walczyć o najwyższe cele.

- To znaczy, że stać was na wszystko?

- Myślę i wierzę, że tak. A właściwie wiem to. Nie bójmy się tego powiedzieć: celem minimum będzie medal. Do Tokio nie poleciałyśmy na wycieczkę. Oczywiście nie można medalu obiecać. Mam jednak duże zaufanie do dziewczyn i nadzieję, że one do mnie także. Tę osadę stać na wszystko.

Agnieszka Kobus-Zawojska: Stać nas na wszystko

- Czy czuje się pani „dowódcą” tej osady?

- Szlakową jest Kasia Zillmann i to ona nadaje tempo i rytm wiosłowania, a my mamy płynąć „za nią”. Ja natomiast często rzucam jakieś hasła. A przede wszystkim staram się dodać serca do tego, co robimy. Koleżanki mówią, że daje im to energię. Na wodzie nie ma przywódczyni, bo wszystkie musimy współpracować. Jak dobrze nam to wyjdzie, to wynik będzie dobry.

- Czy to dobrze dla was, ze igrzyska opóźniły się o rok?

- Ostatni rok to był ciężki czas. Najpierw kontuzja Marysi Sajdak, potem koronawirus, który przeszłyśmy wszystkie. Ale każda przeszkoda jest po to, by ja przeskoczyć (śmiech). Trener chciał zmieniać skład osady, ale wyszło na to, że optymalny jest ten, co do tej pory. Znamy siebie dobrze i czujemy siebie nawzajem. Wioślarstwo to nie tylko siła fizyczna, ale tak naprawdę – czucie siebie w załodze i wzajemne zaufanie.

20/09/2018     DCH     Agnieszka Kobus-Zawojska, mistrzyni świata : - Można wygrywać i bez dowódcy    https://sport.se.pl/pozostale/agnieszka-kobus-zawojska-mistrzyni-swiata-mozna-wygrywac-i-bez-dowodcy-aa-UofD-FGpM-gqnj.html?preview=/DWca0Zj7bBkIpHXFSc%2B0lRjq%2BhJfZVVXh4go1Sa61g%3D

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze