Co to są repasaże? IO Tokio 2020. Zasady, czym są repasaże?
Repasaże (z francuskiego - Repechage "ponowne przejście lub przejazd") są jedną z zasad stosowanych w trakcie rozgrywania igrzysk olimpijskich. Jest to sposób przeprowadzania eliminacji do kolejnych faz zawodów, poprzez danie możliwości odbycia jeszcze jednego wyścigu/walki/meczu, mającego na celu walkę o awans do dalszych zawodów dla zawodników/drużyn, którzy nie zakwalifikowali się bezpośrednio do dalszej części rywalizacji. Zasada ta, stosowana jest jeszcze w kilku dyscyplinach i pozwala przegranym pozostać w walce np. o brązowy medal olimpijski.
Zasada repasaży na igrzyskach olimpijskich obowiązuje, chociażby w sportach walki. W karate , judo taekwondo i zapasach ta zasada ma zastosowanie w systemie pojedynczej eliminacji, aby wyłonić dwóch zawodników, którzy będą rywalizować w finale o pierwsze i drugie miejsce. Drabinka repasażowa jest zbudowana z zawodników, którzy zostali znokautowani przez finalistów i właśnie Ci pozostają w walce o brązowy medal. O ile zasada jest kojarzona głównie ze sportami walki, o tyle na igrzyskach olimpijskich w Tokio zasada rozgrywania tego typu dogrywki między przegranymi egzekwowana jest także w trakcie zawodów kolarstwa torowego (także w keirinie).
Olbrzymie pieniądze za medal olimpijski dla Polaków! IO Tokio 2020: Jakie PREMIE za medale?
Czym są repasaże? Jakie dyscypliny repasaże?
System repasaży istnieje od bardzo dawna i pierwotnie stosowany był rozgrywany także w trakcie zawodów szermierki, jednak powoli się od niego odchodzi. Zasada ta stosowana jest także w takich dyscyplinach, jak rugby, czy siatkówka plażowa, jednak olimpijska formuła plażowej odsłony siatkówki nie przewiduje rozgrywania repasaży. Ten system obowiązuje także w trakcie rozgrywania spotkań baseballowej ligi Mayor League Baseball.