Igrzyska olimpijskie

Autor: Pixabay Igrzyska olimpijskie

Pierwszy medal olimpijski dla Polski! Kolarze torowi napisali historię

2021-07-27 12:07

Moment, który na zawsze przeszedł do historii polskiego sportu. To właśnie 27 lipca Polska dopisała pierwszy olimpijski medal. Równo 97 lat temu nasi kolarze torowi wywalczyli srebro igrzysk olimpijskich w Paryżu. A już kilkanaście minut później kibice znowu mieli powody do radości. We Francji działy się rzeczy, których teraz możemy pozazdrościć.

Czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz zajęła drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie. Po mistrzostwo olimpijskie sięgnęli Włosi - F. Zucchetti, A. De Martini, A. Dinale, A. Menegazzi. Konkurencje torowe odbyły się na Vélodrome de Vincennes na stadionie w Vincennes pod Paryżem. Wcześniej ten obiekt był główną areną letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1900.

Kraj mniejszy niż Radom ma złoto w Tokio! Polska wciąż czeka

Super Express w Japonii. Jak wygląda śniadanie w hotelu w Tokio?

Na słynnych już igrzyskach w 1924 r. polskie kolarstwo torowe było blisko świętowania jeszcze jednego medalu. Józef Lange zajął piąte miejsce na dystansie 50 km, a przed nim uplasowali się kolejno: Holender Ko Wilems, Brytyjczycy Cyril Alden i Harry Wyld, oraz Angelo De Martini z Włoch.

Na olimpijski krążek w stolicy Francji nie trzeba było wtedy długo czekać. Kilkanaście minut po srebrze czwórki kolarzy torowych po brązowy medal w jeździeckim konkursie skoków sięgnął Adam Królikiewicz.

Tak z upałami w Tokio radzą sobie polscy sportowcy [GALERIA]

Na pierwszy złoty medal olimpijski trzeba było czekać do następnych igrzysk. W 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka wygrała zawody w rzucie dyskiem.

Trwające igrzyska w Tokio są na razie pasmem porażek dla polskich sportowców...