SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna bundesliga Skandal w Niemczech! Kibice wyśmiali ofiary 2. wojny światowej

Skandal w Niemczech! Kibice wyśmiali ofiary 2. wojny światowej

14.02.2017, godz. 17:46
Kibice FC St. Pauli
foto: EAST NEWS

Niemałym skandalem zakończył się mecz 2. Bundesligi pomiędzy FC St. Pauli a Dynamem Drezno. Kibice tej pierwszej drużyny wywiesili na trybunach transparenty, w których nawiązywali do bombardowania Drezna, jakie miało miejsce w 1945 roku podczas 2. wojny światowej. Zdaniem wielu osób było to naśmiewanie się z ofiar tego konfliktu.

Gdy na trybunach poruszane są kwestie polityczne, o skandal nietrudno. Przekonaliśmy się o tym w miniony weekend w 2. Bundeslidze podczas meczu FC St. Pauli - Dynamo Drezno. Sympatycy tej pierwszej drużyny wyznają poglądy lewicowe, czyli całkowicie odmienne, niż w przypadku fanów większości niemieckich klubów. W trakcie spotkania kibice gospodarzy wywiesili na stadionie kontrowersyjne transparenty, które - zdaniem autorów - miały na celu ostrzeżenie przed faszystowskimi grupami, w tym właśnie tymi związanymi z Dynamem.

Treść haseł spotkała się jednak z ogromną krytyką, bowiem kilka z nich nawiązywało do bombardowania Drezna, które miało miejsce w lutym 1945 roku podczas 2. wojny światowej. W nalocie sił brytyjsko-amerykańskich zginęło wówczas 25 tys. osób, a całe wydarzenie do dziś budzi duże emocje. Na jednym z wywieszonych transparentów można było przeczytać: "Już wasi dziadkowie spalili się za Drezno - przeciwko niemieckiemu mitowi ofiar". Nietrudno się domyślić, że przedstawiciele Dynama natychmiast zareagowali na zachowanie kibiców FC. St. Pauli.

- To nie ma nic wspólnego z dobrym smakiem. Naśmiewanie się z ofiar wojny i przemocy przekracza wolność słowa - przyznał prezes drezdeńskiego klubu Michael Born. Sprawą zajęła się już Komisja Kontroli Niemieckiej Federacji Piłkarskiej i wszystko wskazuje na to, że "Piraci" zostaną ukarani za skandaliczne występki swoich kibiców. Jednocześnie klub odciął się od haseł głoszonych przez fanów - Za zachowanie kibiców przepraszamy zarówno Dynamo Drezno, jego kibiców, jak i wszystkich bliskich ofiar bombardowania. Zostały przekroczone granice - czytamy w oficjalnym komunikacje na internetowej stronie FC St. Pauli.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: