Marek Kozioł idzie na rekord. Bramkarz Korony nie puścił gola w lidze od 440 minut

2020-02-16 19:46 MaSz
Marek Kozioł, bramkarz Korony Kielce
Autor: Cyfrasport Marek Kozioł, bramkarz Korony Kielce

Piłkarze Korony zremisowali na wyjeździe z Jagiellonią 0:0. Dla drużyny trenera Mirosława Smyły to już czwarty z rzędu mecz bez porażki w Ekstraklasie. Bramkarz kielczan Marek Kozioł zachował czyste konto w czwartym kolejnym spotkaniu. W lidze nie puścił gola już od 440 minut. Czy passę podtrzyma także w prestiżowym starciu z Wisłą Kraków w 23. kolejce?

Po raz ostatni Marek Kozioł skapitulował 6 grudnia 2019 roku. W 18. kolejce Korona przegrała u siebie 0:1 z Arką Gdynia. Bramkarza kielczan już w 10. minucie pokonał Maciej Jankowski. Jednak od tamtego momentu Kozioł nie dał się zaskoczyć. Choć na początku spotkania z Jagiellonią wyciągał piłkę z siatki. Wprawdzie pokonał go Jakov Puljić, ale sędzia Daniel Stefański skorzystał z systemu wideo weryfikacji VAR i nie uznał tego gola, bo podający Taras Romanczuk był na pozycji spalonej. W ten sposób Kozioł może śrubować rekord z czystym kontem - 440 minut. W tej chwili ten wynik zapewnia mu drugie miejsce w obecnym sezonie.
Liderem tego zestawienia jest Holender Mickey van der Hart (Lech Poznan), który nie dał się pokonać przez 454 minuty. Podium uzupełnia Słowak Michal Pesković (Cracovia) - 419 minut. Czwarte miejsce zajmuje Słowak Frantisek Plach (Piast Gliwice) - 416 minut, a na piątym jest Chorwat Dante Stipica (Pogoń Szczecin) - 402 minuty.  O wyczynach golkiperów w tej edycji Ekstraklasy przypomniał Wojciech Bajak z portalu ekstraklasa.org

Jednak obecnym bramkarzom daleko do rekordu polskiej ligi. Ustanowił go 50 lat temu Piotr Czaja w barwach GKS-u Katowice. Nie dał się pokonać w 11 meczach, co dało wynik 1005 minut. W kolejnych latach nikomu nie udało się poprawić jego dokonań. Najbliżej był Kazimierz Sidorczuk, który jako gracz Lecha w sezonie 1992/93 zanotował serię 834 minut. Trzeci najlepszy wynik w historii Ekstraklasy należy do Władysława Grotyńskiego. W sezonie 1969/70 w Legii zachował czyste konto przez 764 minuty.

Bramkarskie serie w Ekstraklasie sezon 2019/20

454 minuty - Mickey van der Hart (Lech Poznań)
440 minut - Marek Kozioł (Korona Kielce)
419 minut - Michal Pesković (Cracovia)
416 minut - Frantisek Plach (Piast Gliwice)
402 minuty - Dante Stipica (Pogoń Szczecin)

Najnowsze