NEWS SE: Jutro bardzo ważne spotkania w sprawie polskej piłki w dobie koronawirusa

2020-08-12 15:50 Piotr Koźmiński
Koronawirus
Autor: pixabay.com/

Koronawirus nie odpuszcza, również w środowisku piłkarskim. W związku z tym potrzebne są pilne działania, które zwiększą szanse na to, że sezon się rozpocznie i że uda się go rozegrać. Bo jeśli miałoby być tak jak do tej pory – jeden zakażony, a wtedy cały zespół badania i za siedem dni znowu, to szanse na granie są iluzoryczne. W zasadzie każdy dzień przynosi informacje o tym, że ktoś w danym klubie złapał koronę. Na szczęście pojawiła się ważna inicjatywa.

W związku z tym coraz silniejsze są sugestie w Polsce, żeby iść w stronę rozwiązania UEFA – nie panikować przy jednym czy kilku pozytywnych przypadkach, a po prostu działać racjonalnie – UEFA ustawiła ten próg, o czym pisaliśmy, na poziomie 13 zdrowych graczy (musi być w tym gronie bramkarz). Dopóki klub ma tylu piłkarzy, to gramy. Oczywiście w swoim protokole przygotowanym na puchary UEFA podkreśla, że ostateczny głos mają miejscowe władze, ale… Właśnie tu dochodzimy do istotnego punktu: z tymi władzami trzeba rozmawiać i jak najszybciej przygotować elastyczne rozwiązania.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy, z inicjatywy Legii Warszawa jutro dojdzie do bardzo ważnego spotkania w trójkącie prezes Głównego Inspektoratu Sanitarnego, PZPN i Ekstraklasa. W spotkaniu weźmie udział między innymi doktor Piotr Żmijewski z Legii Warszawa, jedyny Polak, który współtworzył wraz z UEFA wspominany przez nas wyżej Protokół Powrotu do Gry.

Na tym spotkaniu strony mają ustalić, być może na razie wstępnie, co robić w danej sytuacji, żeby wirus nie sparaliżował rozgrywek. Z tego co nieoficjalnie słyszymy, stanowisko SANEPIDU nie jest sztywne, więc tym bardziej warto rozmawiać.

Wcześniej dojdzie też do spotkania przedstawicieli PZPN, włącznie z Komisją Medyczną związku, z ministerstwem zdrowia i GIS. Tematem będą między innymi jesienne mecze reprezentacji Polski z punktu widzenia bezpieczeństwa w czasie pandemii.

UEFA przygotowała Protokół Powrotu do Gry. Bardzo ważne zasady, kluby muszą uważać!

Najnowsze