Nowy system Ekstraklasy wchodzi w życie! Polską piłkę klubową czeka REWOLUCJA

2020-02-20 15:59 MD
PKO BP Ekstraklasa
Autor: Cyfra Sport PKO BP Ekstraklasa

Od sezonu 2021/2022 Ekstraklasa będzie miała całkowicie inny format niż dotychczas. Kluby zdecydowały się odejść od ligi 16-zespołowej i jej podziału po 30 kolejkach na grupę mistrzowską oraz spadkową. We wtorek dojdzie do spotkania, na którym sformalizowane ma zostać przekształcenie najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce w ligę 18-zespołową.

O tym, że taka idea poddawana jest pod bardzo poważną dyskusję, mówiło się od dawna. A teraz wszystko wchodzi w fazę realizacji. W obecnym sezonie z Ekstraklasą pożegnają się trzy zespoły, natomiast następne rozdanie będzie przejściowym. Po nim bowiem, w 2021 roku, liga przekształci się z 16-zespołowej w 18-zespołową. W jej ramach rozgrywane będą 34 klasyczne kolejki system każdym z każdym, mecz i rewanż, bez podziału na grupę mistrzowską i spadkową.

W komunikacie zamieszczonym na portalu laczynaspilka.pl czytamy:

"W czwartek, 20 lutego 2020 roku, w siedzibie PZPN odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz klubów Ekstraklasy, poświęcone dyskusji na temat formatu rozgrywek ESA od sezonu 2021/2022.Mając na uwadze:

– ustalenia poczynione na spotkaniu w Jachrance w 2016 roku, dotyczące zmniejszenia i znormalizowania obciążeń w ramach kalendarza rozgrywek ligowych oraz pucharowych;
– zmiany dokonane przez PZPN w ramach rozgrywek 1 ligi;
– głosy zgromadzonych, jak również trenerów i całego środowiska piłkarskiego,

kluby zaproponowały zmianę formuły Ekstraklasy od sezonu 2021/2022, skutkującą udziałem 18 drużyn w lidze i rozgrywaniem 34 kolejek meczów w sezonie.

Przedmiotowa kwestia zostanie poruszona na jutrzejszym posiedzeniu Zarządu PZPN, celem przygotowania i przyjęcia stosownych zmian w przepisach związkowych.

Jednocześnie PZPN wyraża pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce".

Mimo dość zachowawczego tonu komunikatu, dziennikarz portalu sport.pl, Tomasz Włodarczyk, nie ma wątpliwości, że wszystko zostało ustalone. Oficjalnie ma wejść w życie właśnie podczas spotkania w piątek, 21 lutego.

Tym samym kibice polskiego futbolu klubowego mogą się przygotować w najbliższym czasie na mnóstwo wrażeń. Jak tylko wszystko zostanie sformalizowane, z pewnością poznamy wszelkie zasady, które już wkrótce zaczną obowiązywać w Ekstraklasie. Nic już nie powinno stanąć jednak na przeszkodzie ku temu, by sezon obecny oraz dwa kolejne w każdym przypadku rozgrywane były w zupełnie innych formułach.

Najnowsze