Manuel Neuer

i

Autor: Matthias Schrader/AP

Duża afera na Euro 2020? Tęczowa opaska kapitańska Manuela Neuera, UEFA przyjrzała się sprawie

2021-06-21 11:11

Bramkarz piłkarskiej reprezentacji Niemiec Manuel Neuer znalazł się w centrum kontrowersji w czasie Euro 2020. Jak się okazało, przedmiotem zainteresowania władz europejskiej piłki stała się… opaska kapitańska niemieckiego kadrowicza. Wszystko przez to, że zawodnik Bayernu Monachium postanowił wykonać gest natury społeczno-politycznej w meczach turnieju, a także kilka dni wcześniej. Chodzi o… kolor opaski.

Po raz pierwszy bramkarz reprezentacji Niemiec założył opaskę kapitańską w kolorze tęczy 7 czerwca na mecz towarzyski z Łotwą. Potem miał ją na ramieniu także w trakcie pierwszych dwóch meczów grupy F mistrzostw Europy, które jego zespół rozgrywał 15 czerwca z Francją (0:1) i 19 czerwca z Portugalią (4:2). Ponieważ gest piłkarza mógł mieć związek z manifestowaniem poglądów politycznych, sprawie przyjrzała się z urzędu UEFA. Jak jednak poinformował w niedzielę wieczorem Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB), dochodzenie w tej sprawie zostało zamknięte, bez orzekania kary. „UEFA poinformowała dziś DFB, że wstrzymała ocenę sytuacji z tęczową opaską kapitana noszoną przez Manuela Neuera. W piśmie, jakie otrzymaliśmy, opaska została oceniona jako symbol różnorodności, a tym samym prezentowany „w słusznej sprawie” – poinformowała federacja niemiecka w mediach społecznościowych.

Jan Tomaszewski po meczu Polska-Hiszpania

Gdy Grzegorz Krychowiak pokazał zdjęcie swoich braci, zapanowała konsternacja. Nikt się nie mógł spodziewać, że tak wyglądają!

Tymczasem tęczowe kolory mogą się pojawić jeszcze gdzie indziej w czasie Euro. Kiedy Niemcy podejmą Węgrów na stadionie w Monachium w ostatnim meczu grupowym, arena ma rozbłysnąć wielobarwnymi światłami. Popierany przez radę miejską burmistrz Monachium Dieter Reiter zapowiedział, że zwróci się do UEFA o zgodę na rozświetlenie stadionu tęczowymi barwami w geście protestu przeciwko homofobii i nietolerancji. – To ma być ważny znak tolerancji i równości – stwierdził Reiter cytowany przez agencję DPA. Niemcy chcą także w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec decyzji węgierskiego rządu, który zakazuje propagowania różnorodności seksualnej wśród młodzieży. Wcześniej nowe prawo oprotestowały organizacje praw człowieka. Ostateczna decyzja, czy dojdzie do takiej demonstracji na stadionie, należy do UEFA.

W temacie Kamila Glika wszystko już jasne. Za doskonałym występem z Hiszpanią stoi piękna kobieta. Widać ją na tym zdjęciu

Sonda
Polska - Szwecja na Euro 2020 - kto wygra?
Najnowsze