Manuel Neuer

i

Autor: Cyfrasport Manuel Neuer

Kapitańskie opaski budzą emocje

Manuel Neuer powiedział „tak”. Zrobi to, jest do tego w pełni przekonany

2022-11-19 17:17

Na katarski mundial kibice futbolu w całym świecie patrzą nie tylko przez pryzmat emocji czysto boiskowych, ale także swoistego „eksperymentu socjologicznego”. Po raz pierwszy w historii finały piłkarskich mistrzostw świata trafiły do kraju muzułmańskiego. Różnice między kulturą i obyczajowością islamu a – na przykład – europejskim liberalizmem widoczne są na każdym niemal kroku.

FIFA – głównie ustami swego szefa, Gianniego Infantino – stara się jeszcze przed pierwszym gwizdkiem przekonać społeczność futbolową całego globu, że gospodarze turnieju otwarci są na wszelkie odmienności od ich tradycyjnego sposobu bycia i obyczajowości. Dowodem na potwierdzenie tej opinii miałby być gest wykonany przez dyrektora światowej federacji podczas wspólnej konferencji prasowej z Infantino. Brian Swanson wyznał w jej trakcie, że jest gejem. Homoseksualizm w Katarze oficjalnie jest zakazany, więc owo publiczne wystąpienie dla całego audytorium musiało być dużym zaskoczeniem.

Jasna deklaracja Manuela Neuera

Tymczasem o prawa społeczności LGBTQ+ upominają się już od dłuższego czasu także sami piłkarze. Kapitanowie niektórych reprezentacji – choćby Harry Kane – już wcześniej deklarowali, że w trakcie mundialu nosić będą kapitańską opaskę w barwach tęczy. Manuel Neuer, którego z takim właśnie symbolem widywano już wcześniej w meczach reprezentacji oraz Bundesligi, już na miejscu, w Katarze, potwierdził, że ma zamiar go używać podczas turnieju. - Będę nosił tęczową opaskę kapitańską Niemiec, tak jak inne europejskie drużyny. Mamy poparcie liderów naszej federacji włącznie z prezesem i nie boimy się ewentualnych konsekwencji – zapowiedział na spotkaniu niemieckich graczy z mediami.

Kapitańskie opaski na pierwszym planie

Temat opasek jest w Katarze bardzo „nośny”. Roberta Lewandowskiego zapytano na przykład, czy zagra z kapitańskim „insygnium” w barwach Ukrainy, otrzymanym od Andrija Szewczenki. Kapitan Biało-Czerwonych wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiał w dwóch krótkich zdaniach.

Sonda
Czy "Lewy" powinien wystąpić z tęczową opaską?
Tyle kosztuje kebab w Katarze. Tanio nie jest
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze