Prezes FIFA Gianni Infantino

i

Autor: AP

Ważny ruch

Unia Europejska uderza w Katar i FIFA! Mocna krytyka i poważne oskarżenia Parlamentu Europejskiego.

2022-11-25 8:16

Już nie tylko media i kibice ostro krytykują organizatorów mistrzostw świata w Katarze. Mocne sygnały zaczęły wysyłać także poważne instytucje międzynarodowe, takie jak Parlament Europejski. Choć nie ma on oczywiście żadnego wpływu na to, co dzieje się w Katarze, to nawołuje on to państwo do sprawiedliwego podejścia w kwestii wypłat odszkodowań rodzinom pracowników, którzy zginęli podczas przygotowań do mundialu. Poważnie oberwało się również FIFA, m.in. za korupcję.

Mistrzostwa świata w Katarze budzą dużo kontrowersji już od 2010 roku, czyli samego momentu przyznania tej imprezy państwu z Półwyspu Arabskiego. Im bliżej było właściwej imprezy, tym piętrzyły się afery i nie były one związane tylko z korupcją, ale też łamaniem praw człowieka i praw pracowniczych. Mundial ostatecznie rozpoczął się zgodnie z planem, ale Katar z pewnością nie zyskał na nim tyle, ile by chciał, bo wielu kibiców, piłkarzy czy dziennikarzy głośno mówi o ciemnej stronie tej imprezy. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać także Unia Europejska, która mocno skrytykowała zarówno Katar, jak i FIFA.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Kataru. Domaga się działań

Przypomnijmy, że światowe media już wcześniej alarmowały, że w Katarze przy budowie stadionów i infrastruktury zginęły tysiące pracowników, którzy zostali sprowadzeni do Kataru z zagranicy. W głośnym materiale „Guardiana” podkreślano, że choć Katar stworzył fundusz na rzecz rodzin poszkodowanych pracowników, to w aktach zgonu wielu z nich wpisywano „naturalną przyczynę śmierci”, by odszkodowań nie płacić.

 – Posłowie domagają się od katarskiego rządu uwzględnienia "wszystkich osób, których to dotyczy od rozpoczęcia prac związanych z mistrzostwami świata FIFA, co obejmuje również śmierć pracowników i inne naruszenia praw człowieka" – czytamy na portalu Sport.pl, który cytuje przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję.

Unia Europejska mocno o FIFA. Wprost zarzuca jej korupcję!

Parlament Europejski nie zapomniał także o „ulubienicy” kibiców, czyli FIFA. Niedawno granice żenady przekroczył jej szef, Gianni Infantino, który jak tylko mógł bronił Kataru i organizacji właśnie tam mistrzostw świata. Unia Europejska wzywa światową federację piłkarską do podjęcia działań w kwestii poprawy funkcjonowania całej organizacji, którą wprost oskarża o: – "szerzącą się, systemową i głęboko zakorzenioną korupcję. (…) Organizacja poważnie zaszkodziła wizerunkowi i integralności światowego futbolu" – cytuje rezolucję portal Sport.pl.

Warto także podkreślić, że przyjęta przez PE rezolucja krytykuje także podejście Kataru do osób należących do mniejszości seksualnych. Homoseksualizm jest w tym kraju zakazany, a w obronie takich osób chciały stanąć niektóre drużyny. FIFA zabroniła im jednak wystąpić w opaskach „One Love” wspierających LGBT+. Niemcy postanowili więc zaprotestować w inny sposób – ustawiając się do zdjęcia przed meczem z Japonią wszyscy zasłonili usta. FIFA nie zdecydowała się na ukaranie ich za to zachowanie.

Jerzy Brzęczek SZCZERZE z Kataru. To BRUTALNY ZAWÓD...
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze