Historia letnich igrzysk olimpijskich rozpoczęła się w 1896 roku w Atenach. W pierwszych kilku nowożytnych igrzyskach Polacy jako reprezentacja rzecz jasna nie uczestniczyli, co wynikało z faktu, że Polski na mapach Europy po prostu nie było. W reprezentacjach zaborców zdarzały się występy polskich sportowców, ale po raz pierwszy biało-czerwoni oficjalnie na igrzyskach wystąpili w 1924 roku na igrzyskach w Paryżu.
Polskie medale na letnich igrzyskach olimpijskich
Historyczny medal dla Polski zdobyła czwórka kolarzy torowych: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. Kolarze pojechali po srebrny medal. Od tamtego czasu biało-czerwoni aż 284 razy stawali na olimpijskim podium. Na jego najwyższym stopniu znajdowali się 68 razy. Igrzyskami, które przyniosły Polakom największe medalowe łupy były te w Moskwie w 1980 roku. Wówczas biało-czerwoni wywalczyli aż 32 medale.
Zapewne żadnym zaskoczeniem nie będzie fakt, że najbardziej "dochodową" w krążki dyscypliną jest lekkoatletyka. We wszystkich konkurencjach Polacy wywalczyli aż 53 medale. Siedem z nich zdobyła największa dama i królowa polskiego sportu, Irena Szewińska. Znakomita zawodniczka aż trzykrotnie zdobywała złoto. Więcej ma tyko Robert Korzeniowski - cztery.
Ze statystyki można wyciągnąć również smutne wnioski, bo niektóre dyscypliny mocno podupadły. Widać to na przykładzie boksu. Polscy pięściarze zdobyli łącznie 43 medale. Ostatni krążek biało-czerwoni wywalczyli jednak w 1992 roku, kiedy to po brąz sięgnął Wojciech Bartnik. Podobnie rzecz się ma choćby z podnoszeniem ciężarów, czy zapasami.