Karol Niemczycki

i

Autor: Cyfrasport Karol Niemczycki

Polska młodzież napiera w ekstraklasie

Młodzi Polacy to w bramce chojracy! To na ten duet trzeba zwrócić uwagę

W tym sezonie ten duet coraz śmielej sobie poczyna w ekstraklasie. Karol Niemczycki (24 l.) jest skuteczny w bramce Cracovii, a Bartosz Mrozek (23 l.) zadziwia w Stali. Czy to oni znów będą bohaterami swoich drużyn?

Niemczycki robi postępy

Bardziej doświadczony jest Niemczyki. Dla bramkarza Cracovii to już trzeci sezon w ekstraklasie. W poprzedniej kolejce dobrze zaprezentował się w starciu z Legią. W drugiej połowie wybronił rzut karny, który wykonywał Josue. Portugalczyk próbował pokonać golkipera Pasów strzałem pod poprzeczkę, lecz ten wyczuł jego zamiary i nie dał się zaskoczyć. - Niemczycki ma atuty, robi postępy, ale może być jeszcze lepszy. Jest szybki, dobrze spisuje się na linii, nieco gorzej jest u niego z grą na przedpolu - uważa Jan Mucha, były słowacki kadrowicz.

W tej chwili robi dobre wrażenie

Obecny sezon jest w jego wykonaniu udany. Cieszy się zaufaniem trenera Jacka Zielińskiego. Wystąpił we wszystkich 20 meczach w lidze w pełnym wymiarze czasowym. Nie zawodzi, bo w dziewięciu meczach zagrał na zero z tyłu, co daje mu czwarte miejsce w ekstraklasie. Wybronił 52 strzały, wykonał 544 podania, 296 to podania celne. - Niemczycki jest wyróżniającą się postacią - ocenia Adam Matysek, były bramkarz reprezentacji Polski. - Nie wiem, na którym miejscu skończy rozgrywki Cracovia, czy Niemczycki będzie mieć szansę zaprezentowania się na tle innym niż tylko ekstraklasa: w pucharach, może w zagranicznym klubie. Przydałoby się to sprawdzić. Ale w tej chwili robi dobre wrażenie - przekonuje uczestnik MŚ 2002.

Mrozek stanowi dużą wartość dla Stali

Pozytywnie zaskakuje także Bartosz Mrozek, który w Stali broni bez kompleksów i ma pewne miejsce w składzie. Cechuje go odwaga w grze. W tym roku zatrzymał napastników Lecha i Rakowa, a w sumie w ośmiu meczach zachował czyste konto. Jego statystyki wyglądają następująco: 70 obronionych strzałów (drugie miejsce w lidze), 706 podań, 478 podań celnych - w tych klasyfikacjach jeden najlepszy. - Nie będę wchodzić w buty działaczy i trenerów Lecha, ale widzę, że Mrozek w Stali stanowi dużą wartość dla zespołu. Mam wrażenie, że warto byłoby w Poznaniu dać mu szansę pokazania się po zakończeniu wypożyczenia - zastanawia się Matysek.

Warto obserwować ich rozwój

Były kadrowicz jest zdania, że trzeba monitorować postępy Niemczyckiego jak i Mrozka. - W obu przypadkach za wcześnie mówić o reprezentacyjnych szansach tych chłopaków - zaznacza. - Tym bardziej, że z kandydatami do bramki w kadrze nigdy nie mieliśmy problemów. Ale warto obserwować ich rozwój. Być może już w mocniejszych klubach niż obecne - prognozuje Matysek.

Niech wzorem będzie Tobiasz

Mucha zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt i przywołuje historię Kacpra Tobiasza z Legii. - Najważniejsze, aby głowa u tych chłopaków była „zdrowa” - podkreśla. - To kluczowe. Zauważyłem, że dziś młodzi są otwarci, chcą się pokazać. Cechuje ich odwaga i niczego się nie boją. I to widać w grze. Niech przykładem dla nich będzie Kacper Tobiasz, który w ciągu roku zrobił ogromny postęp. Był na wypożyczeniu w pierwszej lidze, wrócił do Legii, gdzie wywalczył sobie pewne miejsce. A teraz mówi się o tym, że może być sprzedany po sezonie za rekordowe pieniądze - kończy Mucha.

Sonda
Kto zostanie mistrzem Polski 2022/23?
PKO Ekstraklasa Raport 13.02
Najnowsze