Zmarł Lech Stefański, były żołnierza Szarych Szeregów i prezes Arki Gdynia

i

Autor: Przemek Świderski / Reporter Zmarł Lech Stefański, były żołnierza Szarych Szeregów i prezes Arki Gdynia

Wielka strata

Nie żyje bohater walczący podczas II Wojny Światowej, Lech Stefański. Żołnierz Szarych Szeregów był też prezesem Arki Gdynia

2023-01-12 17:20

Pogrążona w żałobie rodzina Lecha Stefańskiego poinformowała 9 stycznia o śmierci byłego prezesa Arki Gdynia. Za jego kadencji klub uzyskał historyczny awans do I ligi. Otrzymał status honorowego członka oraz został odznaczony medalem 80-lecia "Żółto-Niebieskich". 96-latek był zasłużonym weteranem walk o niepodległość Polski oraz żołnierzem Szarych Szeregów.

6 czerwca 1926 w Częstocicach urodził się Lech Stefański. Podczas II Wojny Światowej wstąpił do Szarych Szeregów (1943 r.). Nie uciekł przed gestapo, dlatego został aresztowany, po czym trafił do przejściowego obozu w Częstochowie, z którego udało się uciec Stefańskiemu. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej oraz Odznaką Żołnierza AK Akcji „Burza”, był współtwórcą Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Za działalność niepodległościową uhonorowany Krzyżem Armii Krajowej oraz Odznaką Żołnierza AK Akcji „Burza”. W czasach powojennych Stefański był związany z rybołówstwem. Był jednocześnie dyrektorem Dalmoru oraz prezesem Krajowego Związku Rybaków. Powiązany także m.in. z  Narodowym Muzeum Morskim, a także piastował stanowisko wiceprezesa Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza.

Zmarł były prezes Arki Gdynia, Lech Stefański. Był także żołnierzem Szarych Szeregów

Lech Stefański pełnił funkcję prezesa klubu Arki Gdynia w latach 1972-1978. Była to historyczna chwila dla całego klubu oraz kibiców, wówczas "Żółto-Niebiescy" wywalczyli historyczny awans do I ligi. Stefański został uhonorowany przez MZKS Arkę Gdynia w 1985 roku, a także otrzymał odznakę oraz stał się honorowym członkiem, natomiast w 2009 roku otrzymał medal 80-lecia klubu dla zasłużonych działaczy.

Rodzina przekazała informację, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się 14 stycznia 2023 r. Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 11:30 w Kościele Franciszkanów w Gdyni, ul. Ujejskiego 40, pożegnanie o godz. 12:30 w Kaplicy na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, ul. Witomińska 76. 

Najnowsze