Ryszard F. Fryzjer

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Korupcja w polskiej piłce nożnej

Psychiatrzy zbadają poczytalność wielokrotnie skazanego działacza piłkarskiego Ryszarda F. ps. Fryzjer

2022-09-27 13:52

Nie mają końca sprawy karne wytoczone słynnemu działaczowi piłkarskiemu Ryszardowi F., pseudonim Fryzjer, oskarżonemu o korupcję w polskiej piłce nożnej. Proces apelacyjny, który odbywa się w tej chwili we Wrocławiu, dotyczy pobocznych wątków związanych z działalnością człowieka, który za łapówkarstwo w polskim futbolu usłyszał już kilka prawomocnych wyroków.

Wrocławski sąd odroczył we wtorek proces, w którym sądzony jest F. i który obejmuje 19 zarzutów. Chodzi o ustawianie meczów w spotkaniach m. in. Pogoni Szczecin, Podbeskidzia Bielsko Biała, Ruchu Chorzów czy Zagłębia Lubin w latach 2003–2006. W lipcu 2021 r. F. został skazany w pierwszej instancji tego procesu na karę dwóch lat i dwóch miesięcy bezwzględnego więzienia. We wtorek przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się proces apelacyjny w tej sprawie. Apelację złożyła obrona F., która domaga się uniewinnienia lub wymierzenia kar jednostkowych w dolnych granicach ustawowego zagrożenia czynu.

Obrona złożyła przy tym wniosek o uzupełnienie opinii biegłych psychiatrów dotyczącej poczytalności oskarżonego w chwili popełniania zarzucanych mu czynów, czyli w latach 2003–2006. Obrońca F. podnosił, że poprzednia opinia, wydana w 2019 r, dotyczyła jedynie tego, czy Fryzjer może uczestniczyć w procesie. Sąd przychylił się do wniosku obrony i nakazał uzupełnienie opinii biegłych psychiatrów. Do czasu jej wydania proces apelacyjny został odroczony.

To kolejny proces, w którym Ryszard F. zasiada na ławie oskarżonych. W listopadzie 2021 r. został prawomocnie skazany na 4,5 roku za ustawianie meczów w latach 2003–2006. Oprócz „Fryzjera” sąd prawomocnie skazał wówczas również kilkunastu innych oskarżonych w tym procesie – sędziów, działaczy piłkarskich oraz piłkarzy. Sąd uznał wtedy „Fryzjera” winnym niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym m. in. tego, że obiecywał i wręczał łapówki.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy – m. in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia – skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a „Fryzjera” na 3,5 roku więzienia.

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla „Fryzjera”, a Jackowi M. obniżył karę do 3 lat więzienia. Z kolei w 2017 r. „Fryzjer” został skazany prawomocnie na 1,5 roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice.

Jan Tomaszewski grzmi po porażce Polaków: Krew mnie zalewa
Sonda
Czy kary za łapówkarstwo powinny być wyższe?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze