Wisła Kraków - FC Barcelona

i

Autor: East News

Levadia, Steaua, Helsingborgs, Barcelona - tak polskie drużyny walczyły o Ligę Mistrzów

2016-07-20 12:56

Legia Warszawa awansowała do 3. rundy eliminacji do Ligi Mistrzów i pozostaje w walce o awans do fazy grupowej tych rozgrywek, który dla polskich drużyn jest nieosiągalny od sezonu 96/97. My postanowiliśmy przeanalizować jak wyglądały występy naszych zespołów w kwalifikacjach do Champions League na przestrzeni ostatniej dekady. Dość wspomnieć, że na ich drodze do raju stawały takie ekipy jak estońska Levadia Tallin, ale też wielka FC Barcelona!

Ostatnią polską drużyną, która występowała w fazie grupowej Ligi Mistrzów, był Widzew Łódź w sezonie 1996/1997. Od tamtej pory kolejni mistrzowie kraju aż 19 razy próbowali dostać się do raju, ale za każdym razem nieskutecznie. Najczęściej, bo aż siedem razy, próbowała Wisła Kraków. Pięć razy ta sztuka nie udała się Legii Warszawa, a w eliminacjach przepadali także Lech Poznań, Widzew Łódź (obie ekipy dwukrotnie) oraz Polonia Warszawa, ŁKS Łódź czy Śląsk Wrocław (po razie). My jednak postanowiliśmy wziąć na tapetę ostatnią dekadę i przeanalizować, na kim kończyła się przygoda polskich drużyn w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów.

Sezon 2006/2007 - Legia Warszawa vs Szachtar Donieck

Legia Warszawa po czterech latach odzyskała mistrzostwo i znów stawała przed szansą awansu do Ligi Mistrzów. Na jej drodze stanął jednak bardzo silny wówczas Szachtar Donieck. Pierwszy mecz legioniści przegrali na wyjeździe 0:1, więc przed rewanżem były duże nadzieje, że wreszcie może się udać. Szczególnie, że w 17. minucie dla gospodarzy trafił Piotr Włodarczyk. Kibice wręcz oszaleli z radości, ale do końca pierwszej połowy rządzili Ukraińcy, którzy zdobyli trzy gole. Druga bramka Włodarczyka w 88. minucie nie mogła już niczego zmienić.

Sezon 2007/2008 - Zagłębie Lubin vs Steaua Bukareszt

Przygoda Zagłębia z Ligą Mistrzów skończyła się tak samo szybko, jak się zaczęła. W eliminacjach do fazy grupowej LM nie oczekiwano po nich wiele i ostatecznie odpadli już po swoim pierwszym dwumeczu, w którym lepsza okazała się rumuńska Steaua z Pawłem Golańskim w składzie. Zagłębie przegrało oba mecze - u siebie 0:1 i na wyjeździe 1:2.

Sezon 2008/2009 - Wisła Kraków vs FC Barcelona

Gdy okazało się, że rywalem "Białej Gwiazdy" w eliminacjach będzie wielka Barcelona, w Krakowie już liczyli się z tym, że z marzeniami o Lidze Mistrzów trzeba poczekać. "Barca" pod wodzą nowego trenera Pepa Guardioli już na Camp Nou łatwo wygrała 4:0, ale w Krakowie Wisła niespodziewanie zwyciężyła 1:0 po golu Clebera, co przyjęto jako wielki sukces. Kilkanaście miesięcy później Barcelona wygrała potrójną koronę, a odpaść w eliminacjach z późniejszym triumfatorem całych rozgrywek to nie wstyd.

Sezon 2009/2010 - Wisła Kraków - Levadia Tallin

Ale kibicom "Białej Gwiazdy" wstyd z pewnością było już rok później. W upokarzających okolicznościach odpadli z eliminacji w drugiej rundzie po dwumeczu z estońskim klubem Levadia Tallin. Wiślacy prowadzeni wtedy przez Macieja Skorżę zremisowali 1:1 u siebie (w Sosnowcu, bo stadion w Krakowie był remontowany), a na wyjeździe polegli 0:1. Jedna z największych kompromitacji w historii polskiej piłki.

Sezon 2010/2011 - Lech Poznań vs Sparta Praga

W 2010 roku mistrzostwo Polski zgarnął Lech pod wodzą Franciszka Smudy, ale w eliminacjach do LM od początku nie zachwycał. Najpierw męczarnie z azerskim Interem Baku (awans po rzutach karnych) i w 3. rundzie rywalizacja ze Spartą Praga. Choć dość wyrównana, to jednak przegrana po porażkach 0:1 w obu spotkaniach.

Sezon 2011/2012 - Wisła Kraków vs Apoel Nikozja

W sezonie 11/12 polski klub był najbliżej awansu do fazy grupowej od lat. Wisła w pierwszym meczu pokonała Apoel 1:0 po kapitalnej bramce Patryka Małeckiego i była w naprawdę dobrej sytuacji przed rewanżem. Na Cyprze gospodarze jednak szybko wyprowadzili dwa ciosy. Wynik 2:0 premiował awansem rywali, ale wtedy do siatki trafił Cezary Wilk. Do upragnionej Ligi Mistrzów zabrakło jednak kilku minut, bo w końcówce spotkania goście stracili bramkę i tym samym szanse na awans.

Sezon 2012/2013 - Śląsk Wrocław vs Helsingborgs IF

Na 3. rundzie eliminacji zakończyła się walka Śląska o fazę grupową. Wrocławianie zostali wręcz znokautowani przez szwedzki Helsingborgs aż 1:6 w dwumeczu (0:3 u siebie i 1:3 na wyjeździe) i do Ligi Mistrzów nawet się nie zbliżyli.

Sezon 2013/2014 - Legia Warszawa vs Steaua Bukareszt

I znów awans był na wyciągnięcie ręki. Legia w 2. i 3. rundzie eliminacji nie zachwycała stylem i męczyła się odpowiednio z walijskim The New Saints i norweskim Molde, ale w pierwszym meczu 4. rundy zanotowała świetny wynik. 1:1 na wyjeździe po golu Jakuba Koseckiego dawało wielkie nadzieje na awans, ale te wyparowały już po dziewięciu minutach rewanżu, gdy po fatalnych błędach gospodarzy Steaua prowadziła 2:0. Legia zdołała strzelić jeszcze dwa gole, ale to było za mało.

Sezon 2014/2015 - Legia Warszawa vs Celtic Glasgow

Rok później miała jednak szansę spróbować ponownie. Podopieczni Henninga Berga w 3. rundzie trafili na słynny Celtic Glasgow, ale ze Szkotami zagrali koncertowo. Wygrali 4:1 u siebie (mimo dwóch niewykorzystanych rzutów karnych Ivicy Vrdoljaka) i 2:0 na wyjeździe, ale klub został ukarany walkowerem za to drugie spotkanie z powodu wejścia na boisko Bartosza Bereszyńskiego, który nie był uprawniony do gry. Ostatecznie więc "Wojskowi" nie mieli okazji spróbować swoich sił w ostatniej, 4. rundzie eliminacji.

Sezon 2015/2016 - Lech Poznań vs FC Basel

Lech po wyeliminowaniu FK Sarajewo trafił chyba najgorzej jak mógł, bo na mistrza Szwajcarii FC Basel, który w fazie grupowej Ligi Mistrzów lub przynajmniej Ligi Europy gra regularnie. Na boisku widać było różnicę klas, "Kolejorz" przegrał oba spotkania (1:3 i 0:1) i podobnie jak Legia rok wcześniej nie mógł wystąpić w decydującej rundzie eliminacji.

Sezon 2016/2015 - ?

W 2. rundzie kwalifikacji Legia wyeliminowała bośniacki Zrijnski Mostar, a w kolejnej trafi na wygranego z pary FK Trencin/Olimpija Ljubljana. Oby ta przygoda trwała jak najdłużej!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze