Mateusz Morawiecki, Kryscina Cimanouska

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki, Kryscina Cimanouska

Deklaracja premiera Morawieckiego ws. Cimanouskiej! Ważne ogłoszenie

2021-08-03 11:24

Igrzyska olimpijskie to czas, który powinien być daleki od politycznych przepychanek związanych ze sportem. Niestety w obecnych czasach ciężko tego uniknąć, czego przykładem jest dramatyczna sytuacja białoruskiej sprinterki Krysciny Cimanouskiej. Pomocną dłoń do zawodniczki wyciągnął polski rząd, o czym w mediach społecznościowych poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Igrzyska olimpijskie w Tokio nie są wolne od skandali. Jednym z najgłośniejszych w ostatnich dni jest ten związany z reprezentantką Białorusi. Kryscina Cimanouska została wycofana z udziału w rywalizacji w stolicy Japonii, a powodem tego były słowa skierowane przeciwko białoruskim działaczom sportowym. Według niej z powodu zaniedbań działaczy do startu nie zostało dopuszczonych trzech lekkoatletów z Białorusi.

Przeczytaj: Obrzydliwe oszczerstwa gwiazdy Francji wobec Polaków. N'Gapeth przekroczył granice

Cimanouska w szalenie trudnej sytuacji. Jest reakcja polskiego rządu

Rząd za naszą wschodnią granicą zareagował niemal natychmiast i odebrał to jako cios wymierzony w kraj. Cimanouska przed kilkoma dniami poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś, a nakaz usunięcia jej z ekipy i odesłania do kraju przyszedł z Mińska. Zagraniczne media nie miały wątpliwości, że jeśli sprinterka wróciłaby na Białoruś, znalazłaby się w gigantycznych tarapatach.

Zobacz: Srebrne kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska: Wiedziałyśmy, że mamy moc! [ROZMOWA Z MEDALISTKAMI]

Cimanouska szukała schronienia w innych krajach. Zareagował również polski rząd, który zagwarantował reprezentantce Białorusi wizę humanitarną. Niebawem Cimanouska ma pojawić się w kraju nad Wisłą. Wyjątkowy wpis z tego powodu w mediach społecznościowych umieścił premier Mateusz Morawiecki.

Oświadczenie Mateusza Morawieckiego

- Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność.  W duchu tych wartości udzieliliśmy wczoraj prześladowanej białoruskiej atletce Kristinie Timanowskiej schronienia w ambasadzie RP w Tokio, otaczając ją opieką państwa polskiego. Dzięki błyskawicznej reakcji polskich służb dyplomatycznych pani Kristina otrzymała już wizę humanitarną. Miło mi poinformować, że niedługo będzie mogła przylecieć do Warszawy, gdzie udzielimy jej dalszego wsparcia. Pomagamy i będziemy pomagać wszystkim prześladowanym przez reżimy, tam, gdzie prawa człowieka są łamane, a demokracja zagrożona - czytamy we wpisie szefa polskiego rządu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze