Stanisław Czerczesow

i

Autor: Cyfra Sport Stanisław Czerczesow

Stanisław Czerczesow wstawił się za wykluczonymi Rosjanami. Pokazał, po której jest stronie

2022-03-15 8:21

Stanisław Czerczesow do niedawna prowadził reprezentację Rosji w piłce nożnej. Po zakończeniu Euro 2020 odszedł z kadry i miał kilka miesięcy przerwy. W tym czasie wiele mówiło się o tym, że może wrócić do Legii Warszawa, którą prowadził parę lat wcześniej, lub nawet przejąć reprezentację Polski. Teraz oba te scenariusze mogą zostać na długo zapomniane po tym, jak trener Ferencvarosu wstawił się za wykluczonymi Rosjanami.

Stanisław Czerczesow wyrobił sobie w Polsce bardzo dobrą renomę. Jako trener Legii Warszawa pracował w niej niespełna rok, ale zdołał zdobyć dublet i stworzył podwaliny pod drużynę, która zaraz po jego odejściu awansowała do Ligi Mistrzów, gdzie m.in. zremisowała z Realem Madryt 3:3. Później przejął on reprezentację Rosji i doprowadził ją do ćwierćfinału mistrzostw świata rozgrywanych w tym kraju w 2018 roku. Na Euro 2020 „Sborna” nie wyszła jedna z grupy i Czerczesow pożegnał się z reprezentacją. Jeszcze jesienią 2021 widziany był w loży Legii, gdzie rozmawiał m.in. z Dariuszem Mioduskim. Zastanawiano się, czy to nie on przejmie drużynę będącą w kryzysie, a część kibiców chętnie widziała go także na miejscu Paulo Sousy w reprezentacji Polski. Obecnie Czerczesow prowadzi węgierski Ferencvaros, a po liście, pod którym się podpisał, droga do Polski może się dla niego zamknąć na długo.

Czesław Michniewicz ocenił szansę reprezentacji Polski na awans do mundialu. Powiedział, że nie jesteśmy faworytem!

Sonda
Czy Polska awansuje na MŚ 2022 w Katarze?

Czerczesow otwarcie wsparł wykluczonych Rosjan. Chce oddzielenia sportu od polityki

Po ogromnych naciskach ze strony PZPN-u oraz innych federacji krajowych FIFA, po nieprzyzwoicie długim czasie, postanowiła w końcu wykluczyć Rosjan z barażów do mistrzostw świata. Jest to konsekwencja brutalnej inwazji, jaką Federacja Rosyjska przeprowadza na terytorium Ukrainy. Nie spodobało się to oczywiście Rosjanom, którzy nie chcą mieszać sportu z polityką. To jednak brzmi absurdalnie w momencie, gdy ich wojska bombardują cele cywilne w Ukrainie.

Lewandowski zachęca do angażowania się w pomoc dla Ukrainy. Idzie ramię w ramię z kapitanem Szkotów

Liczą oni na to, że karę nałożoną przez FIFA odwoła Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS), ale też starają się przemówić do samej FIFA. Rosyjscy weterani piłkarski wysłali list do FIFA oraz UEFA z nawoływaniem do przywrócenia reprezentacji Rosji do gry. Pod listem podpisał się także Stanisław Czerczesow.

Wielki powrót do reprezentacji Polski! Kibice go kochają, jego turbo jest znane w całym kraju

 – Rosja zawsze była wiarygodnym partnerem dla FIFA i UEFA. W 2018 roku zorganizowaliśmy najlepsze Mistrzostwa Świata w historii - jak przyznał sam pan Infantino. W 2021 roku, podczas pandemii, na wysokim poziomie ugościliśmy dodatkowe mecze EURO 2020. Rosja wspiera wszystkie kluczowe projekty oraz inicjatywy FIFA i UEFA, a także podziela główne zasady organizacji. Niestety, teraz organizacje te nie stanęły w obronie interesów rosyjskiej i światowej społeczności piłkarskiej, a wręcz przeciwnie, natychmiast porzuciły główną zasadę: piłka nożna jest poza polityką. Rosyjski Związek Piłki Nożnej zakwestionowała wydane decyzje w Trybunale Arbitrażowym do spraw Sportu. Nie możemy iść do sądu. Prosimy jednak, abyście pamiętali, że FIFA i UEFA muszą stać na straży interesów społeczności piłkarskiej. Prosimy o anulowanie dyskryminującej i bardzo niebezpiecznej decyzji dla światowej piłki nożnej pod względem jej konsekwencji. Wierzymy, że sami zrozumiecie całą niesprawiedliwość podjętych kroków – napisano w liście.

Jan Tomaszewski MASAKRUJE Rybusa i Szymańskiego! Dostało im się za grę dla Rosji | Futbologia
Najnowsze