Sepp Blatter

i

Autor: East News Sepp Blatter

Lepiej późno niż wcale...

Były szef wszystkich szefów w futbolu szczerze o organizacji MŚ 2022: Przyznanie Katarowi mundialu było błędem

2022-11-08 14:42

Mistrzostwa świata w piłce nożnej, które pod koniec listopada br. rozpoczną się w Katarze, zostały przyznane temu krajowi w 2010 roku. Szefem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) był wówczas wszechwładny Sepp Blatter. 86-letni szwajcarski działacz, w ostatnich latach odsunięty od władzy z powodu zarzutów natury korupcyjnej, ocenił decyzję o przyznaniu Katarowi mundialu jako błędną.

Taką opinię wyraził Sepp Blatter w wypowiedzi dla szwajcarskiego dziennika „Tages Anzeiger”, a zbiega się ona z mnóstwem zarzutów, jakie wobec katarskich organizatorów wyraża liczne grono obserwatorów i działaczy praw człowieka. Chodzi przede wszystkim o pogwałcenie humanitarnych praw osób (głównie imigrantów) zatrudnianych przy powstawaniu obiektów i infrastruktury sportowej na mundial 2022 i traktowanie ich niemal jak niewolników. Blatter jednak nie wypowiada się na temat praw człowieka. Jego wątpliwości są innej natury.

Szef FIFA po raz kolejny się skompromitował. Skandaliczna przemowa Infantino podczas losowania MŚ 2022, aż robi się niedobrze

To zbyt małe państwo” – powiedział były szef FIFA w rozmowie z gazetą. „Piłka nożna i mistrzostwa świata są dla niego za wielkie” – dodał Szwajcar, który przez 17 lat kierował światowym futbolem. Jak przyznał, FIFA wyciągnęła wnioski w kwestii dbania o przestrzeganie praw człowieka przez potencjalnych organizatorów MŚ, ale stało się to już po przyznaniu Katarowi turnieju, w 2012 roku. „Od tego momentu kwestie praw człowieka i warunków socjalnych są brane pod uwagę” – zapewnia Blatter, który przestał rządzić piłkarską centralą w 2015 po tym jak pojawiły się zarzuty o brak przejrzystości, niegospodarność i korupcję.

Znamy datę pogrzebu Igora Sypniewskiego. Ulubieniec kibiców spocznie na cmentarzu w Łodzi

Blattera odsunięto od działalności w FIFA na 8 lat, potem sankcję zmniejszono do sześciu. W marcu 2021 roku otrzymał jednak dodatkową karę dyskwalifikacji do 2028 roku za pogwałcenie kodeksu etycznego FIFA. W lipcu 2022 r. sąd w Szwajcarii uznał, że Blatter i Michel Platini nie popełnili przestępstwa, gdy ten pierwszy przekazał Francuzowi milionowe sumy za „konsultacje”.

Wstrząsające słowa o ustawianiu meczów. Korupcja wróciła na polskie boiska?!

Decyzjom o przyznaniu mistrzostw świata 2018 i 2022 odpowiednio Rosji i Katarowi towarzyszyły oskarżenia o korupcję, a swoje dochodzenia w tej sprawie wszczęli szwajcarscy prokuratorzy i Departament Sprawiedliwości USA w 2015 roku. Katar i Rosja zawsze zaprzeczały wszelkim zarzutom i zostały skutecznie oczyszczone przez śledztwo FIFA w 2017 roku.

Tegoroczny piłkarski mundial zostanie rozegrany w Katarze między 20 listopada a 18 grudnia 2022 r. Weźmie w nim udział reprezentacja Polski.

Jan Tomaszewski OCENIA POWOŁANIA Michniewicza!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze