Robert Lewandowski

i

Autor: Cyfra Sport Robert Lewandowski

Pieniądze w Barcelonie

To będzie największa zmiana w życiu Roberta Lewandowskiego. Musi być na nią gotowy, konsekwencje będą gigantyczne

2022-07-21 11:03

Przeprowadzka Roberta Lewandowskiego z Monachium do Barcelony – przez kilka tygodni przyciągająca uwagę nie tylko polskich kibiców, ale i całego futbolowego świata – wciąż budzi wielkie emocje. Globalna dyskusja dotyczy nie tylko sportowego wyboru dokonanego przez kapitana reprezentacji Polski, ale też wielu innych aspektów tego transferu. Tematem, który rozpala wyobraźnię fanów, są między innymi pieniądze towarzyszące zmianie barw.

Według oficjalnych źródeł, Barcelona zapłaci dotychczasowemu pracodawcy Lewandowskiego 50 mln euro (wraz z bonusami). Sam zawodnik – tu już trudno o bardzo oficjalne wieści – zarabiać ma w stolicy Katalonii nieco mniej, niż w stolicy Bawarii. Generalnie jednak – biorąc pod uwagę fakt, że kontrakt kapitana Biało-Czerwonych z Bayernem wygasnąć miał za rok, a następny niekoniecznie zawarty zostałby na dotychczasowym poziomie – wieloletnia umowa z Blaugraną postrzegana jest bardzo pozytywnie również w aspekcie finansowych przychodów z gry na murawie.

Jan Tomaszewski ostro o transferze Lewandowskiego

Przeprowadzka do Barcelony – jeżeli analizować kwestie finansowe – ma jednak również istotny wymiar pozaboiskowy. – Zgodnie z obowiązującymi w Hiszpanii przepisami podatkowymi, Robert zarobi w barwach Barcelony plus-minus 9 mln euro netto za sezon. Z całą pewnością jednak z kontraktów reklamowych, które podpisze jako jej zawodnik, będzie mieć wpływy dwu-trzykrotnie większe – podkreśla w rozmowie z „Super Expressem” Maciej Akimow, specjalista od marketingu sportowego, właściciel Shark Agency. Właśnie branża biznesowa oraz reklamowa będzie dla Lewandowskiego najważniejszym źródłem dochodów, nie tylko w trakcie występów w koszulce Barcy, ale i długo po zakończeniu przygody z Katalonią i z piłką w ogóle.

Joan Laporta zaskoczył Lewandowskiego! Prezes Barcelony podjął wyzwanie, tego nie spodziewał się nikt

- Jeszcze przed transferem duża kampania reklamowa w Polsce z jego udziałem przynosiła Robertowi środki w wysokości miliona euro. A teraz wchodzimy już w sferę kampanii nie tylko ogólnopolskich, ale globalnych. Można sobie tylko wyobrazić, jaka będzie ich wartość, biorąc pod uwagę rynki azjatyckie i amerykańskie – Akimow przypomina, że FC Barcelona to sportowa marka dużo bardziej rozpoznawalna w świecie, niż Bayern. Świadczą o tym zresztą choćby porównanie „zasięgów” w mediach społecznościowych: 110 mln vs 33 mln na Instagramie, 103 mln vs 54 mln na Facebooku, 61 mln vs 8 mln na Twitterze – wszystko oczywiście na korzyść Barcelony.

Każdy gwiazdor Barcelony zyskuje w ten sposób kilkakrotnie większą liczbę fanów – i potencjalnych klientów – na całym świecie. Dlatego ekspert od spraw marketingu sportowego zaznacza, że przeprowadzka do FCB oznaczać będzie dla Lewandowskiego dużo więcej, niż tylko zmianę barw. - Najważniejsza zmiana po tym transferze w jego życiu dotyczy tego, że od tej pory nie jest już tylko piłkarzem. Pojawia się w wielu innych segmentach: w biznesie, w reklamie, w modzie. Staje się atrakcyjnym celem dla bardzo wielu marek ogólnoświatowych – dodaje Akimow. A to oczywiście pociąga za sobą gigantyczne konsekwencje finansowe – również dla osobistych biznesowych przedsięwzięć kapitana polskiej drużyny narodowej!

Robert Lewandowski zszokował podczas prezentacji! Wystarczyło, że zrobił jedno, wielka klasa

Sonda
Czy Robert Lewandowski odniesie sukcesy w Barcelonie?
Najnowsze