Olimpijka ucieka przed reżimem! Azyl dostanie w Polsce!

2021-08-02 10:38
Krystsina Tsimanouskaya
Autor: ISSEI KATO / Reuters / Forum Krystsina Tsimanouskaya

Igrzyska olimpijskie w Tokio piszą także i historie niekoniecznie bezpośrednio związane ze sportem. Białoruska lekkoatletka, Kryscina Cimonauska, skrytykowała trenerów swojej kadry i boi się, że po powrocie do kraju zostanie poddana opresjom i trafi do obozu pracy. Na razie bezpieczna jest w Japonii, a azyl polityczny dostanie w Polsce!

Tak wielka impreza jak igrzyska olimpijskie stanowi okazję nie tylko do rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie, ale i do wyrażania swoich przekonań. Niektórzy zawodnicy mają niepowtarzalną okazję, aby ich słowa zabrzmiały na szerszym forum. Często dotyczy to sportowców z krajów, które na co dzień poddawane są reżimom politycznym i dbają o to, aby za wszelką cenę zbyt wiele prawdziwych informacji o sytuacji w państwie nie przedostawało się na zewnątrz.

Zobacz też: Tadeusz Michalik powalczy o medal! Polak zmiażdżył Amerykanina

Tak jest chociażby na Białorusi. Tamtejsza lekkoatletka, Kryscina Cimonauska, będąc już w Japonii krytycznie wypowiedziała się o białoruskich trenerach. Krajowi działacze próbowali zmusić ją do powrotu do Mińska. Kobieta obawiała się jednak, że jeśli na to przystanie, to trafi za karę do obozu pracy. Aby tego uniknąć, postanowiła ubiegać się o azyl polityczny w Polsce. Teraz wiadomo już, że wszystko jest gotowe!

Zobacz też: Dziewczyna Katarzyny Zillmann rzuciła jej się w ramiona na lotnisku

Póki co Białorusinka jest bezpieczna w Japonii, natomiast jeżeli opuści Kraj Kwitnącej Wiśni uda się do Polski, gdzie będzie mogła żyć w spokoju. Wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz, już w niedzielę pisał na Twitterze, że resort jest gotowy pomóc Białorusince. "Polska jest gotowa pomóc Kryscinie Cimanouskiej, białoruskiej lekkoatletce, której reżim Łukaszenki nakazał powrót z igrzysk olimpijskich do Mińska. Zaproponowaliśmy jej wizę humanitarną i możliwość kontynuowania kariery sportowej w Polsce, jeśli tak zdecyduje" - poinformował.

Teraz podał zaś, ze kobieta uzyskała wizę humanitarną.

Kajetan Duszyński: Nie spałem ani minuty, dziękuję Wam!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze