Sha'Carri Richardson

i

Autor: AP Sha'Carri Richardson

Po aferze przed Tokio 2020. Pozwolą sportowcom popalać trawkę?

2021-07-27 20:43

Szef światowej lekkoatletyki Sebastian Coe zastanawia się nad zmianą zasad dotyczących używania konopi przez sportowców. – Powinny one zostać zrewidowane – powiedział były wybitny zawodnik, prezes World Athletics. Problem związany z marihuaną pojawił się przed Tokio 2020 i spowodował wykluczenie z imprezy przed jej rozpoczęciem najlepszej amerykańskiej sprinterki.

Chodzi o sprawę zawieszenia Sha'Carri Richardson, zwyciężczyni biegu na 100 metrów podczas kwalifikacji olimpijskich w Stanach Zjednoczonych. W efekcie zawodniczka opuściła Tokio 2020. Richardson otrzymała 30-dniową dyskwalifikację, a osiągnięte przez nią wyniki kwalifikacyjne zostały anulowane po tym, jak uzyskała pozytywny wynik testu na zakazany narkotyk rekreacyjny. 21-latka tłumaczyła, że była pod wpływem stresu emocjonalnego po tym, jak dowiedziała się o śmierci matki. Jak pisze Reuters, Sebastian Coe uważa, że temat wymaga omówienia i głębszego zastanowienia. – Przykro mi z tego powodu, że z igrzysk olimpijskich trzeba było wycofać wybitnie utalentowaną zawodniczkę, ale obowiązujące przepisy zostały właściwie zinterpretowane – zastrzegł szef światowej lekkoatletyki.

Joanna Fiodorow aklimatyzuje się w górach, żeby nie mieć problemów z upałami w Tokio

Pływacy odstrzeleni z Tokio 2020 wzywają związek do rozmów. Żądają zadośćuczynienia

Jednocześnie Coe zapowiedział, że poprosił AIU – Athletics Integrity Unit, niezależną instytucję zajmującą się dopingiem w tej dyscyplinie sportu – o współpracę ze Światową Agencją Antydopingową (WADA) w celu ponownej oceny obecności marihuany na liście zakazanych substancji dopingujących.

Tokio 2020: Wielka libacja po triumfie. Litry wódki i huczne świętowanie

Światowy Kodeks Antydopingowy z 2021 r. klasyfikuje tetrahydrokannabinol (THC), główny psychoaktywny składnik konopi, marihuany i haszyszu, jako środek zabroniony. Sportowcy, którzy używają go poza zawodami, podlegają trzymiesięcznej dyskwalifikacji, chociaż w przypadku Richardson zastosowano 30-dniową sankcję oraz orzeczono nakaz leczenia.

QUIZ. Co wiesz na temat igrzysk olimpijskich?

Pytanie 1 z 10
Kto był głównym inicjatorem igrzysk olimpijskich w dobie nowożytnej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze