Legia Warszawa znów nie dała zaskoczyć się rywalom i już na kilka kolejek przed końcem zapewniła sobie 15., rekordowy tytuł mistrza Polski. Za jej plecami było jednak niezwykle ciekawie. Wicemistrzostwo przypadło Rakowowi Częstochowa, natomiast na trzecim stopniu podium znalazła się Pogoń Szczecin. Mało kto spodziewał się, że to właśnie te drużyny zajmą tak wysokie miejsce na koniec sezonu. Rewelacją jest zwłaszcza Raków, który do Ekstraklasy awansował ledwie dwa sezony temu, a oprócz wicemistrzostwa zdobył także Puchar Polski. Wyniki sportowe przełożyły się także na wyniki finansowe. I nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że to Legia Warszawa zgarnęła najwięcej kasy za miniony sezon. Do mistrza Polski trafiło niespełna 30 mln złotych. To ponad 7 mln więcej, niż otrzymała druga w tym zestawieniu Pogoń Szczecin.
Legia zgarnęła najwięcej, wielki skok Pogoni i Rakowa
Na wypłatę dla Legii Warszawa złożyły się następujące kwoty: 6 325 000 złotych to kwota stała, wszystkie kluby Ekstraklasy dostają taką samą, 5 612 000 złotych trafi do „Wojskowych” z tytułu rankingu historycznego i 17 930 800 złotych za wynik sportowy. Dodatkowo każdy klub otrzymał 125 000 złotych na wydatki związane z testami na koronowirusa. Co ciekawe, w poprzednim sezonie Legia Warszawa zarobiła nieco więcej (31,3 mln), jednak w tym sezonie nie załapała się ona do wypłaty z Pro Junior System.
A to właśnie kwota z promocji młodych zawodników pozwoliła Pogoni Szczecin wyprzedzić w finansach Raków Częstochowa. Za punkty w Pro Junior System „Portowcy” dostali dodatkowe 1,4 mln złotych, a łącznie otrzymali 22,2 mln, czyli aż 10 mln więcej niż w minionym sezonie. Raków Częstochowa otrzymał z kolei niemal równo 22 mln, co oznacza jeszcze większy przeskok względem poprzedniego sezonu, za który otrzymali ledwie 8 mln złotych. Poniżej prezentujemy całe zestawienie kwot, jakie otrzymały kluby PKO BP Ekstraklasy, a do którego dotarł portal WP SportoweFakty.
Dramatyczny spadek Lecha
Warto zwrócić uwagę na to, że Lech Poznań, który zajął dopiero 11. miejsce, na liście płac plasuje się na 5. pozycji. Wszystko dzięki drugiemu najwyższemu współczynnikowi historycznemu, oraz największej wypłacie z Pro Junior System. Lech Poznań otrzymał ostatecznie 15,6 mln złotych, jednak w porównaniu z poprzednim sezonem jest to kwota o ponad 10 mln mniejsza (rok temu Lech otrzymał 26,45 mln złotych).
Najgorsza w zestawieniu okazała się Stal Mielec, która otrzymała zaledwie 7,7 mln złotych, ale i tak może się cieszyć, ponieważ utrzymała się w Ekstraklasie. Łącznie polskie kluby otrzymały z Ekstraklasa S.A. 230,5 mln złotych.