Przez polski klub można zamykać Internet. Absurdalna zachęta dla niewidomych, kibice nie mają litości

2019-11-13 16:23 JWa
Facepalm
Autor: East News Facepalm

Zamiary były naprawdę szczytne i takim akcjom z reguły można tylko przyklasnąć. Problem zaczyna się, gdy coś pójdzie nie tak. Wtedy internauci nie mają nawet grama litości. Przekonał się o tym doskonale Stomil Olsztyn. Na twitterowym koncie pierwszoligowego klubu pojawiła się grafika z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych. Gorzej, że zachęcono fanów do odczytania hasła napisanego Braille'em na... komputerze.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych 2019 obchodzony jest 13 listopada. Tego dnia w sieci pojawiło się mnóstwo słów wsparcia dla ludzi, muszących zmagać się z tym rodzajem niepełnosprawności. Do akcji włączyły się znane osoby i wiele klubów sportowych na świecie. Gorszy nie chciał być Stomil Olsztyn. Pierwszoligowy zespół postanowił na Twitterze opublikować wpis, który wzbudził spore kontrowersje. "Trzynasty listopada jest Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Przygotowaliśmy pewne hasło w alfabecie Braille'a" - napisano na oficjalnym profilu klubu na portalu społecznościowym.

Poniżej zamieszczono grafikę z klubowym herbem. Na niej naniesiono kropki o mniejszym i większym rozmiarze, które na wypukłej powierzchni stanowiłyby komunikat dla niewidomych. Problem w tym, że nie ma chyba nikogo, kto miałby dopasowany komputerowy monitor lub wyświetlacz w telefonie do tłumaczenia zdań napisanych Braille'em za pomocą dotyku.

Stomil Olsztyn na Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Autor: Twitter / StomilOlsztynSA Stomil Olsztyn na Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Sprawą szybko zajęli się internauci. W komentarzach nie mieli litości dla prowadzących konto Stomilu na Twitterze. "To alfabet dotykowy, jak niewidomi mają zgadnąć, co tam jest napisane" - zastanawiał się jeden z fanów. "Niech dotkną monitora" - odpisał mu kolejny. "Tu jest w Braillu napisane: <<Niemyślący wspierają niewidzących>>" - pisał inny obserwujący. "Wrzućcie też plik z audio deskrypcją dla niesłyszących" - zaproponował kolejny.

Najnowsze