Ceremonia otwarcia Tokio 2020 - kiedy, gdzie i o której godzinie? Co się będzie działo?

i

Autor: AP/Associated Press/East News/Hiro Komae Ceremonia otwarcia Tokio 2020 - kiedy, gdzie i o której godzinie? Co się będzie działo?

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki dla "SE" przed IO Tokio 2020: Niewielu sportowców będzie na ceremonii otwarcia [WIDEO]

2021-07-16 8:48

Tydzień pozostał do ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Ze względów pandemicznych oprawa, rozmach i wielkość tego wydarzenia będą zupełnie inne niż w poprzednich latach. Reżim sanitarny wymógł rezygnację z publiczności, na trybunach pojawia się więc wyłącznie VIP-y, a skład reprezentacji narodowych maszerujących przez mieszczący 68 tysięcy widzów stadion w stolicy Japonii będzie mocno okrojony.

Pierwotnie mówiło się, że na zajętych będzie mogła być połowa krzesełek, ale niedawno organizatorzy wykluczyli możliwość wejścia widzów na wszystkich arenach igrzysk Tokio 2020. Dzisiaj wciąż jeszcze nie jest jasne jakie zasady obecności będą obowiązywały podczas otwarcia imprezy. Także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, który w przyszłym tygodniu jedzie do Tokio, nie potrafi precyzyjnie tego określić w rozmowie z „Super Expressem”. – Z informacji, które dzisiaj mam, wynika, że w ceremonii otwarcia będzie mogła wziąć udział niewielka grupa gości. Jeśli potwierdzą się te doniesienia, wówczas z naszej strony uczestniczyć będę ja i sekretarz generalny PKOl oraz nieduża liczba zawodników – przekazał nam sternik PKOl.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki: Zapomnijmy o klątwie chorążego

IO Tokio 2020. Oto nowe dyscypliny sportu, które zadebiutują na igrzyskach. W jednej wystąpi Polka

Ostatnia wersja regulaminu dla sportowców w Tokio mówi o specjalnych zasadach podczas trzygodzinnej ceremonii otwarcia, ale nie precyzuje jeszcze tego określenia. Jak jednak wynika z doniesień z wioski olimpijskiej, obostrzenia nie są aż tak dotkliwe.

IO Tokio 2020. Obostrzenia nie takie straszne?

– Pierwsze informacje są optymistyczne, gorzej to wygląda na papierze niż w rzeczywistości. Jest sympatyczna atmosfera i racjonalne podejście organizatorów do względów bezpieczeństwa, chociaż pamiętajmy, że zdrowie uczestników igrzysk pozostaje najważniejsze – mówi „SE” prezes Kraśnicki.

IO Tokio 2020. Tak siatkarze grają w „głupie gierki” przed igrzyskami [WIDEO]

Nie wiemy którzy polscy sportowcy pojawią się na otwarciu IO Tokio 2020, mamy za to pełną jasność co do osób, które zostały chorążymi naszej ekipy, Ten zaszczyt przyjęli kolarka przełajowa Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski – wielokrotni uczestnicy igrzysk olimpijskich.

Maria Andrejczyk ma nadzieję, że w Tokio nie zawiedzie jej staw barkowy. Jak jest zdrowa, nie bierze jeńców

– Powołanie dwojga chorążych wynika z polityki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zachowania równowagi między kobietami a mężczyznami. Ta zasada zaczyna także obowiązywać w kwestiach doboru konkurencji męskich i kobiecych. Bardzo dziękuję naszym olimpijskim weteranom, Mai Włoszczowskiej i Pawłowi Korzeniowskiemu, że wyrazili zgodę na tę rolę, szczególnie że wszyscy wiedzą, czym obciążona była funkcja chorążego w ostatnich latach. Mówiło się o pewnej klątwie, ale zapominamy o niej i zaczynamy zupełnie nowy rozdział – mówi nam prezes Kraśnicki.

Iga Świątek jeszcze bliżej medalu IO Tokio 2020?! Srebrna medalistka z Rio rezygnuje

Ile medali Polaków w Tokio 2020?

– Jeśli chodzi o liczbę medali, to życzę sobie, żeby było ich więcej niż w Rio i żebyśmy przekraczali zdobycze z poprzednich igrzysk (w XXI w. Polska nie zdobyła w żadnych letnich IO więcej niż 11 krążków – red.). Chciałbym, żeby było ponad 11, fachowcy twierdzą nawet, że możemy zdobyć więcej. Teoretycznie i statystycznie na pewno są pewniacy w reprezentacji Polski, ale sport jest nieprzewidywalny i tak naprawdę dowiemy się o nich po igrzyskach. To samo można powiedzieć o jakichś fuksach, zwłaszcza w tej sytuacji, w jakiej się znajduje się sport czyli w okresie pandemii. Niespodzianek może być dużo – kończy szef PKOl.

QUIZ o igrzyskach olimpijskich. Myślisz, że zdasz? Przekonajmy się

Pytanie 1 z 10
Gdzie miały się odbyć igrzyska olimpijskie w 2020 roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze