Burda na meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze

Autor: East News Burda na meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze.

Salomonowy wyrok po meczu Piast - Górnik. Gospodarze ukarani walkowerem, ale...

2018-03-05 22:46

W poniedziałek Komisja Ligi Ekstraklasy podjęła decyzję w sprawie zajść podczas meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze w 26. kolejce sezonu 2017/18. Spotkanie to zostało przerwane w 80. minucie, gdy pseudokibice gospodarzy szturmowali ogrodzenie. Wynik został zweryfikowany jako walkower dla "Górników", jednak klubowi z Zabrza odjęto od razu trzy punkty.

Mecz Piast Gliwice - Górnik Zabrze zakończył się skandalicznie. Sędzia Daniel Stefański zmuszony był przerwać spotkanie w 80. minucie. Chwilę wcześniej kibice gości podpalili flagi fanów gospodarzy. To rozsierdziło miejscowych do tego stopnia, że szturmowali ogrodzenie. Na murawie pojawiła się policja. Funkcjonariusze wykorzystywali do interwencji psy oraz konie. W poniedziałek Komisja Ligi podjęła decyzję o zweryfikowaniu wyniku meczu na walkower 0:3 (w momencie przerwania na boisku Piast prowadził 1:0). Jednocześnie poinformowano, że gliwiczanie przedstawili już listę działań podjętych po weekendowym skandalu.

"Piast Gliwice poinformował Komisję Ligi o podjętych działaniach, w wyniku których zidentyfikowano już kilkadziesiąt osób biorących udział w zajściu. Dodatkowo dopuściły się one zniszczenia mienia na stadionie. Na osoby te zostaną nałożone klubowe zakazy wstępu na imprezy masowe oraz będą wobec nich złożone pozwy o naprawienie szkód. Klub podjął decyzję, że do zakończenia sezonu 2017/2018 zamknięte zostaną znajdujące się za bramką sektory O, P, R, S. Z kolei osoby, które zajmowały miejsca w sektorach P i R na meczu z Górnikiem Zabrze, nie będą mogły zakupić biletu do zakończenia rundy zasadniczej na żadną trybunę" - czytamy w komunikacie.

Oprócz walkowera "Piastunki" dostały także inne kary. Komisja Ligi wymierzyła zakaz wyjazdowy na sześć kolejnych meczów dla fanów z Gliwic oraz dwa kolejne rywalizacje z Górnikiem w Zabrzu. Klub musi także zapłacić także 80 tysięcy złotych.

Górnik nie będzie cieszył się jednak z trzech punktów. Komisja uznała, że adekwatnym będzie odjęcie od razu ich z konta zabrzan. Oprócz tego zakaz wyjazdowy dla fanów na sześć kolejnych meczów i dwa kolejne spotkania z Piastem w Gliwicach. Kibice, którzy byli na sektorze gości w Gliwicach nie wejdą także na trzy najbliższe domowe mecze swojej drużyny. Kara finansowa to 40 tysięcy złotych.

- Według raportu sędziego oraz delegata zawodów bezpośrednim powodem przerwania meczu w Gliwicach i braku możliwości jego kontynuowania przez sędziego było zachowanie kibiców Piasta. W związku z tym odpowiedzialność za to, że mecz nie mógł zostać dokończony, spoczywa na organizatorze meczu. Decyzja Komisji została podjęta na podstawie przepisów, które w takim przypadku przewidują obligatoryjną weryfikację zawodów jako walkower. Komisja dostrzegła jednak, że zachowanie kibiców Piasta nastąpiło na skutek prowokacji ze strony kibiców gości. Orzeczona kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek prewencyjny i ma to być wyraźny sygnał, że Komisja Ligi nie będzie tolerować prowokacyjnych, zachowań chuligańskich, ani takich, które miałyby na celu wypaczenie wyniku sportowego - wytłumaczył przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec.

Sprawdź również: Piast - Górnik. Waldemar Fornalik wściekły na kibiców: Banda idiotów to zrobiła