Górnik wreszcie wybrał: Lukas Podolski ma nowego trenera. „Zwabił go do Polski”

2022-06-23 19:09
Lukas Podolski
Autor: Cyfra Sport Lukas Podolski

Po dziewięciodniowym okresie bezkrólewia – Jan Urban pożegnany został 14 czerwca – Górnik dokonał wyboru nowego szkoleniowca. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, które w końcu doczekały się oficjalnego potwierdzenia, piłkarzy zabrzańskich w nowym sezonie poprowadzi Bartosch Gaul. Według medialnych źródeł zza naszej zachodniej granicy, ważną rolę w nakłonieniu go do rozważenia pomysłu pracy w Polsce odegrał mistrz świata z 2014 roku.

Nowy opiekun „górników”, który w październiku skończy dopiero 35 lat, będzie jednym z młodszych szkoleniowców w ekstraklasie. Pochodzi z Bytowa, ale tajniki trenerskiej sztuki poznawał w Niemczech, tam też – po stosownych kursach – stał się posiadaczem licencji UEFA Pro. - Pamiętam tego chłopaka. Półtorej dekady temu byłem asystentem trenera w drużynie U-17 w Schalke 04, gdy do sztabu włączony został Bartosch Gaul – tak nowego trenera zabrzańskiej drużyny wspomina Tomasz Wałdoch. Gaul miał wówczas 20 lat i szukał pierwszych doświadczeń w trenerskim fachu. - Już wtedy miał do tego smykałkę – dodaje Wałdoch.

Gaul, posługujący się biegle nie tylko językiem polskim i niemieckim, ale też angielskim i francuskim, przez kilka lat nabierał trenerskiego doświadczenia właśnie w klubie z Gelsenkirchen, pracując w sztabie drużyny U-17 i U-19 oraz samodzielnie prowadząc zespół U-14. W połowie minionej dekady przyjął propozycję z FSV Mainz, przechodząc tam również kolejne szczeble wtajemniczenia, aż po rolę trenera czwartoligowych rezerw (czyli de facto drużyny U-23). Kontrakt z klubem z Moguncji wiązał go do czerwca przyszłego roku, i właśnie negocjacje w sprawie „odstępnego” spowolniły proces angażu Gaula w Zabrzu.

Nie milkną echa zwolnienia Jana Urbana z Górnika. Była gwiazda klubu wskazuje cechę, którą powinien mieć trener, by utrzymać się na stołku w Zabrzu. Zdziwicie się

Przed oficjalnym ogłoszeniem przez klub faktu podpisania kontraktu z Gaulem, niemiecki „Bild” zasugerował, że za całą sprawą stał Lukas Podolski. „Poldi zwabił go do Polski” - napisali niemieccy dziennikarze.

Czego mogą się spodziewać kibice (i piłkarze) zabrzańscy po nowym szkoleniowcu? „Chcemy mieć kontrolę we wszystkich fazach gry. Kiedy mamy piłkę, oczywiście chcemy przygotować konsekwentnie swój atak. Kluczowymi momentami są jednak fazy przejściowe; po przejęciu piłki błyskawiczne wyjście z kontratakiem; wykorzystanie dezorganizacji przeciwnika w obronie. Z kolei jeśli stracimy piłkę, chcemy ją jak najszybciej odzyskać” - tak parę tygodni temu wyjaśniał swą filozofię piłki Bartosch Gaul w rozmowie z portalem transfermarkt.

Zamieszanie w Górniku: kto i dlaczego zwolnił Jana Urbana? Zagadka do ogarnięcia

Po zwolnieniu Jana Urbana, przez ponad tydzień zajęcia z piłkarzami Górnika prowadził Piotr Gierczak (dotychczasowy trener rezerw zabrzańskich, właśnie zakwalifikowany na kurs UEFA Pro). Bartosch Gaul w piątek swym nowym podopiecznym przyjrzy się w sparingu z Puszczą Niepołomice. 29 czerwca zaś – zgodnie z wcześniejszym planem – wyjedzie z drużyną na zgrupowanie do Opalenicy.

Jeszcze przed podpisaniem kontraktu z Bartoschem Gaulem, zabrzanie sfinalizowali umowę z Jeanem Julesem Mvondo. Kameruńczyk już od września 2021 występował w szeregach Górnika na zasadzie wypożyczenia z Albacete. Rozegrał pod pieczą Jana Urbana szesnaście ligowych gier. Teraz został definitywnie wykupiony przez zabrzan z hiszpańskiego klubu, wiążąc się z Górnikiem umową do czerwca 2024, z opcją przedłużenia.

Dawid Kownacki zachwycił trenera. Fortuna się do niego uśmiechnie?

Sonda
Jak wypadnie Górnik Zabrze w sezonie 2022/23 w ekstraklasie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze