Bieganie a koronawirus. Czy można biegać podczas epidemii?

2020-03-17 16:12 MD
Bieg
Autor: East News

W dobie pandemii koronawirusa władze wielu krajów, w tym także i Polski, nieustannie apelują do obywateli o to, aby ci zostawali w domach i nie ryzykowali zarażenia się na zewnątrz. Co jednak w przypadku zapalonych biegaczy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez choćby i krótkiej przebieżki? Sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie, ale póki co płynie jasny przekaz.

Bieganie a koronawirus

Obecnie świat mierzy się z bardzo poważnymi problemami i wszyscy muszą zaakceptować konieczność pójścia na pewne ustępstwa. Dotyczy to także rozrywek w życiu codziennym - w wielu państwach pozamykane są kawiarnie i miejsca spotkań, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zawieszone zostały zawodowe rozgrywki sportowe, przeniesiono nawet piłkarskie mistrzostwa Europy z 2020 na 2021 rok. A co w przypadku jednego z najpopularniejszych sportów amatorskich, jakim jest bieganie?

Koronawirus - czy można biegać?

Jak wiadomo, ryzyko zarażenia się koronawirusem znacznie zwiększa się podczas przebywania w skupiskach ludzi czy dotykania miejsc w przestrzeni pubicznej, z którym kontakt miały nieznane nam osoby. W kontekście biegania ważne słowa wypowiada doktor David Nieman, profesor Appalachian State University i dyrektor Human Performance Lab w North Carolina Research Campus, cytowany przez portal runners-world.pl. - Tak naprawdę bezpieczniej jest przebywać na zewnątrz niż wewnątrz, jeśli chodzi o przenoszenie chorób. Kiedy ludzie gromadzą się razem i ktoś kicha lub kaszle, kropelki śliny lub kataru lądują na przedmiotach, których ludzie dotykają, a następnie dotykają dłońmi swoich twarzy. Najlepszy plan na bieganie teraz to wychodzenie i bieganie w pojedynkę, ze zdrowym kumplem lub w małej grupie i cieszenie się aktywnością fizyczną na zewnątrz - wyjaśnia medyk.

Naturalnie wykluczone są biegi w dużych grupach, takie jak oficjalne zawody, które w wielu miastach zostały odwołane bądź przeniesione na inny termin. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stosując się do podanych zasad trenować indywidualnie. Sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest dynamiczna, tak że nie wolno wykluczyć zmian w tej kwestii. Bieganie, nawet solowe, byłoby niemożliwe gdyby władze kraju zdecydowały się zaostrzyć zasady dla społeczeństwa do wychodzenia z domów tylko w najpilniejszych sytuacjach. Póki co jednak wolno w ten sposób pożytkować czas wolny przy zachowaniu nieśmiertelnego prawidła, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Koronawirus w sporcie - nie przegap istotnych wiadomości