Zdobycie medalu na Igrzyskach Olimpijskich to jedno z największych marzeń wielu sportowców, tuż obok samego startu na jednej z najważniejszych imprez sportowych na świecie. Zawodnicy, którzy staną na podium podczas igrzysk mogą liczyć się nie tylko z prestiżem i otrzymaniem krążka, ale również z premią, która przyznawana jest w Polsce zarówno przez Polski Komitet Olimpijski, jak i Ministerstwo Zdrowia. Na sporą sumę będą mogli liczyć przede wszystkim polscy biegacze, w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy zdobyli złoty medal w sztafecie 4x400 metrów. Wywalczenie złotego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio sprawia również, że nasi lekkoatleci będą mogli zaliczać się od dzisiaj do grona sportowców, którzy otrzymają emeryturę olimpijską.
NIE PRZEGAP: Natychmiastowa reakcja Andrzeja Dudy po złocie. Wymowne słowa prezydenta
Medaliści z Tokio dostaną emeryturę olimpisjką
Polscy lekkoatleci, którzy sięgnęli po złoto podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz polskie wioślarki, które przed kilkoma dniami stanęły na drugim stopniu podium, oprócz premii na swoje wyczyny w stolicy Japonii, będą mogli liczyć na emeryturę olimpijską. Świadczenie to wynosi 2844 złotych i jest wypłacane każdemu zawodnikowi, który podczas igrzysk olimpijskich wywalczył medal, niezależnie od sytuacji finansowej sportowca oraz tego, jaki kolor medalu udało mu się wywalczyć dla Biało-czerwonych.
Zobacz także: Klasyfikacja medalowa Tokio 2020: Miejsce Polski w klasyfikacji IO 31.07.2021
Premie za medal na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020
Lekkoatleci, którzy w sobotnie popołudnie stanęli na pierwszym stopniu podium będą mogli nie tylko cieszyć się ze swojej zdobyczy, ale również sporej premii. Polski Komitet Olimpijski zadecydował bowiem, że sportowcy, którzy walczyć będą w drużynie, sztafetach, deblach, mikstach itp. będą mogli liczyć na premię w wysokości 90 tysięcy złotych w przypadku zdobycie złotego medalu, 60 tysięcy za srebrny i 37,5 tysiąca za brązowy. Oznacza to, że Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński po powrocie do domu zgarną właśnie po 90 tysięcy złotych za swoje wyczyny w Tokio. Ponadto, nasi złoci medaliści dostaną również po 80 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu. Przez kolejne 24 miesiące będą mogli również liczyć na stypendium w wysokości 9430 złotych miesięcznie.
MEDALE Polski na Tokio 2020. Ile medali ma Polska 31.07? Igrzyska olimpijskie MEDALE Polaków