Igrzyska w Tokio – tak, ale w 2022 roku. Tak sugerują japońscy ekonomiści

2020-06-21 13:42
Igrzyska olimpijskie
Autor: AP

Nie ustają spekulacje na temat możliwości kolejnej zmiany terminu rozegrania letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Po tym jak w marcu tego roku z powodu pandemii impreza została przesunięta na lipiec 2021 r., pojawiają się głosy, że nowy termin też będzie trudno utrzymać. Kolejny taki sygnał wysłali właśnie japońscy ekonomiści.

Podstawą wątpliwości są gigantyczne koszty, jakie musi ponieść japońska gospodarka na reorganizację zawodów. Wydatki mają dojść do 3 miliardów dolarów. Dodatkowym kłopotem ma być niechęć gości na przyjazd do Japonii za rok w sytuacji, w której wciąż nie powstałaby szczepionka na koronawirusa. Ekonomiści Hiroko Ogiwara i Takuro Morinaga w wypowiedzi dla Nikkei Sports stwierdzili, że lepiej byłoby albo odwołać imprezę, albo przesunąć ją o kolejne 12 miesięcy, na 2022 rok.

Igrzyska olimpijskie w Tokio znów PRZEŁOŻONE? Chce tego kandydat na gubernatora

Ich zdaniem, jeśli w 2021 roku goście nie będą chcieli odwiedzić Tokio w trakcie igrzysk z obawy przed koronawirusem, to japońska gospodarka przeżyje cios, z którego może się szybko nie podnieść. – Zwykle wynalezienie szczepionki zajmuje od jednego do trzech lat – przypomniała Ogiwara. – A nawet jeśli się ona pojawi, to nie da się jej zaaplikować szybko dużej liczbie ludzi. Z kolei dojście do siebie gospodarki może zająć trzy lata – podkreśla ekonomistka, wskazując także, że po pandemii ludzie generalnie nie będą w nastroju do wydawania dużych sum.

Mecz ligowy przełożony z powodu KORONAWIRUSA! Wszystko przez zarażenie w rodzinie piłkarza

Morinaga dodaje, że zorganizowanie igrzysk w 2021 roku będzie oznaczać olbrzymie straty finansowe. Nawet w najbardziej optymistycznym wariancie, przy zmniejszeniu całej olimpijskiej pompy i wprowadzeniu oszczędnego programu, koszt wyniesie miliard dolarów. - Odwołanie igrzysk zmniejszyłoby straty japońskiej gospodarki – powiedział Morinaga i zasugerował, że jakimś wyjściem byłoby rozegranie zawodów w 2022 roku. Chodzi o to, że do tego czasu można się spodziewać wynalezienia oraz rozpowszechnienia szczepionki na koronawirusa.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Co dalej z igrzyskami w Tokio? Wojciechowski: To byłaby tragedia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pozostałe wiadomości o koronawirusie w sporcie:

Najnowsze