Wiemy, kiedy MKOl podejmie decyzję w sprawie igrzysk w Tokio. Podano termin

2020-03-22 20:02
Thomas Bach
Autor: East News Thomas Bach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wsłuchuje się coraz bardziej w liczne głosy za przełożeniem tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Szefowie tej organizacji najwyraźniej biorą sobie do serca apele sportowców i federacji sportowych, że w obecnej dobie nierównej walki z koronawirusem zorganizowanie imprezy na 11 tysięcy uczestników z tysiącami widzów byłoby szaleństwem. Po niedzielnej telekonferencji Komitet Wykonawczy MKOl. ogłosił nowe decyzje.

Przede wszystkim po raz pierwszy przyznano, że będzie rozważane przełożenie igrzysk. Do tej pory szef MKOl. Thomas Bach niechętnie mówił o tej ewentualności, wskazując, że pozostało mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Teraz mamy twarde stwierdzenie, że sprawa zostanie przeanalizowana, a ostateczne postanowienie zapadnie w ciągu czterech tygodni. To miesięczne okienko ma pozwolić MKOl. na dogłębne zbadanie dostępnych opcji czasowych w kwestii zmiany terminu igrzysk. Podkreślono przy okazji po raz kolejny, że nie wchodzi w grę odwołanie imprezy.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 oficjalnie PRZEŁOŻONE!

– Decyzja o przełożeniu podjęta dzisiaj nie mogłaby zawierać określenia nowej daty igrzysk olimpijskich, ze względu na niepewność co do rozstrzygnięć (dotyczących pandemii koronawirusa – red.): czy doszłoby do poprawy jak to teraz widzimy w niektórych krajach, w których podjęto ostre środki, czy do pogorszenia sytuacji jak w innych krajach – stwierdził Bach w liście do sportowców. I dodał, w kwestii logistyki: – W przeciwieństwie do wielu innych imprez, przełożenie igrzysk olimpijskich to ekstremalnie skomplikowane zadanie. Po pierwsze wiele aren może nie być dostępnych w innych terminach, miliony noclegów już zarezerwowanych też stanowi problem, podobnie jak fakt, iż co najmniej 33 dyscypliny musiałyby przeorganizować kalendarz międzynarodowy. To tylko niektóre z wielu, wielu wyzwań – powiedział Bach.

Lewis Hamilton spotkał się z osobami zarażonymi koronawirusem

Twarde stanowisko Japończyków w kwestii przeprowadzenia igrzysk na przełomie lipca i sierpnia br. też zaczyna się kruszyć Według informatorów agencji Reuters z komitetu organizacyjnego, rozważane są już coraz poważniej scenariusze na wypadek odwołania lub przełożenia imprezy z powodu koronawirusa.

Przedstawiciele japońskiego rządu uważają, że zmiana terminu zawodów nie wchodzi w grę. Trudno im się dziwić, skoro kraj wydał na organizację 12 mld dolarów, a 3 mld mieli dorzucić sponsorzy.

Podczas kwarantanny przebiegł maraton

– Przygotowujemy plany B, C i D, zastanawiając się nad różnymi terminami przełożenia igrzysk i ich kosztami – potwierdził jednak anonimowy japoński działacz. Wszystko zatem wskazuje, że jeśli nie nastąpi jakiś nagły przełom lub raczej cud w walce z koronawirusem, także MKOl. jest już świadomy, iż nie da się najpewniej przeprowadzić igrzysk w pierwotnie zakładanym terminie.

Inne informacje o koronawirusie w sporcie:

Najnowsze