Sezon siatkarzy i siatkarek został zakończony. Bezprecedensowa decyzja w sprawie medali [WIDEO]

2020-03-25 18:41
Siatkówka, Zaksa Kędzierzyn, Liga Mistrzów, siatkarze, David Smith, Kamil Semeniuk
Autor: CEV Siatkarze Zaksy Kędzierzyn

To były nadzwyczajne okoliczności i stąd nadzwyczajna decyzja. Władze Polskiej Ligi Siatkówki z powodu pandemii koronawirusa postanowiły zakończyć na obecnym etapie oba sezony najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli PlusLigi mężczyzn i Ligi Siatkówki Kobiet. Najważniejszą decyzją jest postanowienie i nieprzyznaniu tytułu mistrzów Polski w rozgrywkach męskich. U pań mistrzem został Chemik Police, bo została dokończona faza zasadnicza.

Wydanie takiej decyzji poprzedziło posiedzenie Rady Nadzorczej PLS S.A., które przeprowadzono drogą elektroniczną, przez internet. Wcześniej odbyły się także konsultacje z przedstawicielami akcjonariuszy spółki. W wyniku tych rozmów oraz konsultacji zarząd wydał następujące postanowienia:

"W PlusLidze zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 na tym etapie, jaki rozegrany został do 12 marca 2020 roku, a więc bez pełnej fazy zasadniczej sezonu 2019/2020. W związku z tym Zarząd zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek. Trzy czołowe drużyny w klasyfikacji otrzymają prawo rywalizowania w Lidze Mistrzów sezonu 2020/2021.

Dodatkowo ustalono, że ostatnia w tabeli rozgrywek drużyna PlusLigi BKS Visła Bydgoszcz traci uprawnienie do udziału w rozgrywkach PlusLigi oraz status klubu – członka PlusLigi.

Karol Kłos został okradziony

W Lidze Siatkówki Kobiet zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 po pełnej fazie zasadniczej sezonu 2019/2020, bez rozgrywania fazy play-off. W związku z tym, że LSK rozegrała całą fazę zasadniczą Zarząd zdecydował, że zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a kolejność drużyn w tabeli ustalona zostanie według liczby zdobytych punktów meczowych, po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek. Trzy czołowe drużyny w klasyfikacji otrzymają medale mistrzostw Polski, dodatkowo Grupa Azoty Chemik Police oraz Developres SkyRes Rzeszów prawo rywalizowania w Lidze Mistrzyń sezonu 2020/2021.

Dodatkowo ustalono, że ostatnia w tabeli rozgrywek drużyna LSK Wisła Warszawa traci uprawnienie do udziału w rozgrywkach LSK oraz status klubu – członka LSK."

Siatkarze chcą grać za darmo, byle dokończyć sezon PlusLigi

– To były dla nas bardzo trudne decyzje – mówi Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A. – Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata – dodał szef ligi.

Inne artykuły o koronawirusie w sporcie:

Najnowsze