„W związku ze zmieniającą się sytuacją – wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19 – polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do Igrzysk Olimpijskich – najważniejszej imprezy sportowej na świecie” - napisano m.in. w komunikacie PKOl.
Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 oficjalnie PRZEŁOŻONE!
– Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy Igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania. Nam – jako Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu – zależy przede wszystkim na dobru naszej Reprezentacji, jej odpowiednim przygotowaniu i wynikach sportowych. Udział w Igrzyskach Olimpijskich to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego sportowca, nie może być zatem niczym obciążone. Nasz głos to głos całego środowiska sportowego w Polsce – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.
Mariusz Pudzianowski zamknął się w siłowni. "Na kwarantannie DO ODWOŁANIA"
– Dziś widzimy jak szybko – z dnia na dzień – zmienia się sytuacja w naszym kraju. Śledzimy dane epidemiologiczne, obowiązuje zalecenie pozostania w domach. Wprawdzie MKOl modyfikuje zasady kwalifikacji olimpijskich, ale w tych warunkach nie ma możliwości właściwego przygotowania się do igrzysk i równych szans dla wszystkich – dodaje Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce.
Koronawirus. Siergiej Kriwiec tłumaczy dlaczego na Białorusi grają w piłkę
W niedzielę MKOl po raz pierwszy przyznał, że zastanowi się nad przełożeniem igrzysk, ale daje sobie cztery tygodnie na ostateczną decyzję. Potem pojawiły się kolejne niezwykle mocne i jednoznaczne oświadczenia: Kanada głosem tamtejszego komitetu olimpijskiego zapowiedziała wprost, że nie weźmie udziału w igrzyskach w Tokio w przewidywanym pierwotnie terminie, a Australia zaleciła swoim sportowcom przygotowania do olimpijskich zmagań, ale w roku 2021. Także rząd Japonii dostrzegł skalę problemu. Premier Shinzo Abe powiedział w parlamencie, że jeśli nie będzie możliwości rozegrania zawodów w normalny sposób, trzeba pomyśleć o ich przełożeniu.
Inne wiadomości o koronawirusie w sporcie: