Minister sportu Danuta Dmowska uspokaja sportowców bojących się o przyszłość. Stypendia będą wypłacane

2020-04-10 9:43
Danuta Dmowska-Andrzejuk i premier Mateusz Morawiecki
Autor: Adam Guz/KPRM

Towarzyszący pandemii koronawirusa kryzys ekonomiczny odbił się także mocno na świecie sportu i zagraża dalszemu funkcjonowaniu klubów oraz spokojnemu tokowi przygotowań zawodników, niepewnych finansowej przyszłości. Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wystosowała list do sportowców, w którym uspokaja, że czyni starania, by obecny zastój nie wpłynął niszcząco na ich bieżące dochody.

„W ramach naszych działań ukierunkowanych na sportowców, przedłużamy stypendia sportowe zawodnikom, którzy podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie mogli lub nie będą mogli brać udziału w zawodach sportowych, a tym samym nie kwalifikują się do jego przyznania na kolejny okres. Wprowadziliśmy możliwość wypłaty wszystkim podmiotom, które zawarły umowę dotacyjną z Ministerstwem Sportu, kosztów pośrednich zadań, które nie zostały zrealizowane z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii. To szczególnie ważne rozwiązanie dla utrzymania ciągłości pracy między innymi w polskich związkach sportowych. Zdając sobie sprawę, że szkolenie polskich kadr narodowych w obecnych warunkach zostało niemal całkowicie zawieszone, zdecydowaliśmy o rozliczaniu innych form treningów – np. treningu online” – napisała m.in. pani minister w oświadczeniu opublikowanym przez resort sportu.

Witold Bańka, szef agencji antydopingowej WADA: - Pandemia to nie czas dla oszustów

Dmowska-Andrzejuk nawiązała też do braku możliwości trenowania w ośrodkach przygotowań olimpijskich, które zostały zamknięte.

„Jako były sportowiec wiem, że trening w warunkach domowych, nie jest w pełni profesjonalny, dlatego jestem w stałym kontakcie z Panem Profesorem Łukaszem Szumowskim Ministrem Zdrowia oraz Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej, by jak najszybciej umożliwić rozpoczęcie treningów w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich. Proszę jednak wszystkich o zrozumienie sytuacji i cierpliwość. Zdrowie sportowców, trenerów i ich rodzin jest dla nas najważniejsze, dlatego wraz z dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu stosujemy się do wszystkich wytycznych Ministerstwa Zdrowia” – stwierdziła, zapewniając przy okazji, że rząd wesprze kluby, które mogą mieć problem z przetrwaniem kryzysu ekonomicznego towarzyszącego pandemii.

Nowa szansa dla lekkoatletów. Olimpijskie przepustki do końca czerwca

„Bez pomocy nie zostaną także kluby sportowe. Postanowiłam, że w ramach Rządowego Programu „KLUB” przeznaczę dodatkowe środki oraz umożliwię rozliczanie pełnej kwoty dotacji na wynagrodzenia dla trenerów. To dzięki nim wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, której zwieńczeniem jest medal na zawodach rangi międzynarodowej. Dlatego ważne jest wspieranie szkoleniowców, którzy przekazują swoją wiedzę i pasję najmłodszym.

Koronawirus w sporcie: Lista imprez przesuniętych przez koronawirusa. Nie tylko Euro i igrzyska

Inwestycja w utalentowanych i perspektywicznych zawodników jest ważnym elementem strategii rozwoju polskiego sportu. Polska Fundacja Narodowa w porozumieniu z Ministerstwem Sportu podjęła decyzję o przedłużeniu wsparcia 250 beneficjentów programu Team100 do września 2020 roku. Wydłużony w czasie został również okres rozliczeniowy programu. Pozostaję w stałym kontakcie ze spółkami Skarbu Państwa zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Obecnie nie ma ryzyka zerwania umów sponsorskich. Otrzymałam zapewnienie, że SSP będą dalej wspierać naszych wybitnych sportowców w walce o medale na światowych arenach” – zapewniła minister sportu.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Więcej informacji o koronawirusie w sporcie:

Najnowsze